Hlavní obsah

Navýšení platů pro pedagogy půjde na odměny, požadavek odborů nevyslyšen

21. 12. 2022, 17:19 – Praha

Vláda nezvýší pro příští rok platové tarify pracovníkům veřejného sektoru, tedy učitelům, úředníkům, pracovníkům v kultuře, sociálním pracovníkům či zdravotníkům. O rozdělení navýšené sumy na výdělky kabinet ve středu nerozhodl. Celá částka by tak měla putovat do odměn. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Článek

Suma na platy se příští rok proti letošku zvedne o čtyři procenta. Odbory požadovaly, aby pak vzrostl hlavně základ výdělku a zbytek se využil na odměny. Vláda už dřív rozhodla, že tarify od ledna zvýší jen bezpečnostním sborům.

„My jsme se dnes (ve středu) na vládě zabývali ještě i tou variantou zvýšení tarifů u pedagogů. Nakonec na vládě nebyla pro tento krok shoda. Zůstali jsme u toho původního návrhu… Nebudeme navýšení rozepisovat do platových tabulek. Od 1. ledna budeme ponechávat prostředky, které jsou vyšší než v roce 2022, k tomu, aby je mohli vedoucí pracovníci využít především pro osobní, individuální motivaci a ocenit výkony lidí nejen ve školství, ale i v dalších složkách našeho státu. Taková byla většinová vůle na vládě,“ popsal Jurečka.

Odboráři chtěli co nejvíce peněz do tarifů

Odbory požadovaly zvýšení platů kvůli inflaci ještě letos. Uspěly jen částečně. Vláda nařídila letos od září přidat jen některým profesím, kterým se letos v lednu výdělek nezvedl.

Rada vysokých škol vyzývá k řešení podfinancování veřejných univerzit

Po zářijovém jednání lídrů koaličních stran s odborovými předáky ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) sdělil, že vláda se zvýšením tarifů zaměstnanců veřejné a státní služby nepočítá. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím navýší sumu na platy o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn.

Odboráři pak chtěli co největší část peněz do tarifů. Školské odbory usilovaly o to, aby do tarifů putovalo 80 procent navýšené sumy. Poukazovaly na vysokou inflaci. Zároveň předáci dříve uvedli, že pouze tarify zaručí, že tuto část peněz nebude možné použít na zaplacení jiných výdajů.

Plaga: Gazdík a Balaš za platy učitelů nebojovali

Podle informačního systému o průměrném výdělku veřejný sektor zaměstnával letos v prvním pololetí 651 200 lidí. Průměrný plat činil 43 093 korun hrubého. Odměny, příplatky a náhrady tvořily celkem 30,3 procenta výdělku.Podle informačního systému o průměrném výdělku veřejný sektor zaměstnával letos v prvním pololetí 651 200 lidí. Průměrný plat činil 43 093 korun hrubého. Odměny, příplatky a náhrady tvořily celkem 30,3 procenta výdělku.

Sněmovna podpořila uzákonění učitelských platů na 1,4násobek průměrné mzdy

Odbory se s Balašem dohodly. Do tarifu má jít 80 procent peněz na růst platů učitelů

Reklama

Související články

Výběr článků