Hlavní obsah

Waters se obrací na Putina, ať si vezme kus Ukrajiny a přestane bojovat

27. 9. 2022, 15:54

Bývalý člen Pink Floyd, baskytarista a zpěvák Roger Waters, který byl tvrdě kritizován za podporu Putinova Ruska po invazi na Ukrajinu, se v otevřeném dopise obrátil na ruského prezidenta, aby ukončil válku. Východ Ukrajiny by mu však ponechal.

Foto: Milan Malíček, Právo

Roger Waters

Článek

Waters tvrdí, že se od počátku invaze „pokoušel využít svého malého vlivu, aby povzbudil uzavření příměří a diplomatické urovnání, které by řešilo bezpečnostní potřeby Ukrajiny i Ruské federace“.

Rusko by si však podle něj mělo ponechat Krym i Doněckou a Luhanskou oblast na východě Ukrajiny, jak plyne z jeho apelativní výzvy: „Chtěl byste vidět konec této války? Jestliže byste odpověděl a řekl ano, prosím, udělalo by to věci mnohem snazší. Kdybyste řekl, že Ruská federace nemá další teritoriální zájmy mimo zajištění bezpečnosti ruskojazyčné populace na Krymu, v Doněcké a Luhanské oblasti, mohlo by to také pomoci.“

Roger Waters z Pink Floyd hájí ruský útok na Ukrajinu i čínské výhrůžky Tchaj-wanu

Baskytarista se také obracel na vládce Kremlu, aby vysvětlil, jaké má požadavky na Ukrajinu: „Pokud jsem správně četl vaše projevy, chtěl byste vyjednat neutrální status pro sousední suverénní Ukrajinu? Za předpokladu, že by se to podařilo vyjednat, muselo by to zahrnovat zcela závaznou dohodu, že se navzájem nenapadnete.“

Watersovy vývody jsou sice správné, ovšem po anexi Krymu, rozpoutání konfliktu na Donbasu a útoku na zbytek Ukrajiny poněkud naivní. Jak moc lze Moskvě a konkrétně Putinovi věřit, ukazuje sestřih jeho vyjádření z posledních let k Ukrajině, kde každý výrok popírá ten předcházející.

Bývalý člen Pink Floyd označil napadení Ukrajiny za odpornou útočnou válku a přiznal, že ho zaskočila: „Vím, že USA a NATO napadají země pro pár barelů ropy, ale to neznamená, že vy byste měl taky.“

Roger Waters v Polsku nevystoupí. Nechtějí ho tam kvůli jeho postojům k válce

Waters však zmínil i názor, že Putin a jeho síly chtějí ovládnout celou Evropu a začít v Polsku a v pobaltských zemích. Vyzval ruského prezidenta, aby veřejně ujistil, že Rusko nemá zájem okupovat Evropu, protože má „děti a vnoučata, stejně jako většina mých bratrů a sester, na celém světě a žádný by se neradoval z tohoto výsledku“.

Vyzval také obě největší atomové mocnosti, aby si přestaly hrát s jadernými zbraněmi, jak to podle něj dělají „jestřábi na obou stranách Atlantiku“. Se sarkasmem jim vzkázal: „Tak vyhoďte jeden druhého do vzduchu a roztrhejte svět na kusy.“ Vzhledem k tomu, co píše, mu ale nedochází, že Putin je jedním z oněch jestřábů.

Reklama

Výběr článků