Hlavní obsah

Roger Waters v Polsku nevystoupí. Nechtějí ho tam kvůli jeho postojům k válce

25. 9. 2022, 10:45 • Aktualizováno 25. 9. 2022, 16:05

Plánované koncerty zakladatele legendární britské kapely Pink Floyd Rogera Waterse v Polsku, které se měly uskutečnit příští rok, nebudou. Původně se uvádělo, že je Watersův management bez uvedení důvodu zrušil. Umělec k tomu později uvedl, že on ani jeho management nic nerušili. Rozhodnutí padlo z polské strany.

Foto: Milan Malíček, Právo

Roger Waters

Článek

Waters měl odehrát dva koncerty v krakovské Tauron Areně 21. a 22. dubna 2023 v rámci turné This Is Not A Drill. Oba termíny už ale z umělcových webových stránek zmizely.

Podle polského serveru Muzyka.Interia se původně uvádělo, že se Waters rozhodl zrušit koncerty sám.

Waters se později s vysvětlením obrátil na novináře z listů The Guardian a Gazeta Krakowska.

„Vaše noviny se mýlí ve svém tvrzení, že jsme já nebo můj management zrušili mé další koncerty v Krakově. Nezrušili jsme je. Je pravda, že radní Krakova, pan Łukasz Wantuch, pohrozil, že zorganizuje schůzku, na které vyzve radu, aby mě uznala jako nežádoucí personu, a to kvůli mému veřejnému úsilí povzbudit všechny zapojené do katastrofální války na Ukrajině, zejména vlády USA a Ruska, aby pracovaly na vyjednávání míru a neeskalovaly věci k hořkému konci, kterým by mohla být jaderná válka a konec veškerého života na této planetě,“ napsal.

„Bez ohledu na to, že Łukasz Wantuch vypadá, že o mé minulosti nic neví, v článku v místních novinách vyzval dobré lidi z Krakova, aby na mé vystoupení nekupovali lístky,“ pokračoval. Práci radního pak označil jako „drakonickou cenzuru své práce“.

V Polsku chtějí bojkotovat koncerty Rogera Waterse

Kultura

„Roger Waters nebude hrát v Krakově. Kdo podporuje Putina a jeho propagandu, neměl by mít povolen vstup do našeho města,“ napsal na sociálních sítích Rafał Komarewicz, předseda městské rady Krakova.

Informaci o zrušení koncertů potvrdil i Łukasz Pytko z marketingového a obchodního oddělení Tauron Areny.

Waters má vystoupit rovněž v Praze, jeho koncert v O2 areně je zatím naplánován na 24. května 2023.

Medveděv ho pochválil

Waters hlásá, že Rusko bylo k zásahu na Ukrajině vyprovokováno Západem, že válku rozpoutali ukrajinští ultranacionalisté a že by Ukrajina neměla dostávat dodávky zbraní.

Umělec, který pobývá v USA, dokonce napsal otevřený dopis manželce ukrajinského prezidenta Oleně Zelenské, ve kterém ji poučoval o tom, co všechno dělá její země špatně, a v podstatě v něm zopakoval argumenty kremelské propagandy.

Ostatně za jeho názory ho chválí i někdejší ruský prezident a nynější místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.

Waters se často vyjadřuje k otázkám mezinárodní politiky. Je otevřeným kritikem Státu Izrael a své kolegy z branže (Bon Jovi, Radiohead či Nicka Cavea) nabádal, aby nehráli v Tel Avivu. Marně, jen si tím vysloužil označení antisemita.

V roce 2019 zase kritizoval charitativní koncert na podporu hladovějících lidí ve Venezuele. Podle něj šlo o propagandistickou akci Washingtonu, která měla za cíl oslabit venezuelskou socialistickou vládu.

Roger Waters z Pink Floyd hájí ruský útok na Ukrajinu i čínské výhrůžky Tchaj-wanu

Zahraniční

Devětasedmdesátiletý Waters se proslavil především svým působením ve skupině Pink Floyd, s níž jako baskytarista natočil její nejzásadnější alba.

Jako textař a skladatel se prosazoval již na albech Dark Side of the Moon (1973) a Wish You Were Here (1975), ovšem pozdější alba Animals (1977) a The Wall (1979) byla již téměř celá jeho.

Na albu The Final Cut z roku 1983 to už ale Waters se sebeprosazováním přehnal, když na obal nechal napsat „od Rogera Waterse, zahráno skupinou Pink Floyd“.

V roce 1985 následoval rozpad kapely a soudní spor o právo na používání značky. Ten vyhrál kytarista a zpěvák David Gilmour s bubeníkem Nickem Masonem. Pink Floyd bez Waterse fungují dál a k válce na Ukrajině zaujali zcela opačný postoj.

V dubnu 2022 natočili na podporu napadené země skladbu Hey, Hey, Rise Up!, ve které použili vokály ukrajinského zpěváka Andrije Chylvňuka. Výtěžek věnují na humanitární podporu Ukrajině.

Reklama

Výběr článků