Hlavní obsah

Roger Waters z Pink Floyd hájí ruský útok na Ukrajinu i čínské výhrůžky Tchaj-wanu

8. 8. 2022, 7:10 • Aktualizováno 8. 8. 2022, 8:54

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters a její dlouholetý baskytarista a zpěvák v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině oleje do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, i Číny, která vyhrožuje Tchaj-wanu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Roger Waters během koncertu v pražské O2 areně

Článek

Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

V rozhovoru, který byl v neděli zveřejněn na internetu, se americký moderátor Michael Smerconish Rogera Waterse zeptal, proč při svém nynějším koncertním turné ukazuje podobiznu šéfa Bílého domu pod nápisem válečný zločinec.

Waters v odpovědi obvinil Spojené státy, že válku na Ukrajině prodlužují, místo aby ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přiměly k jednání. „Kdyby Biden chtěl, válka by zítra skončila,“ prohlásil Waters.

KOMENTÁŘ: Bez dodávek zbraní by na Ukrajině nastal mír. Ruský mír – Alex Švamberk

Komentáře

Na upozornění moderátora, že obviňuje stranu, která byla napadena, Waters reagoval kritikou Severoatlantické aliance. „Tato válka je v podstatě otázkou akce a reakce v souvislosti s tím, jak se NATO přibližuje k ruským hranicím,“ řekl Waters v duchu ruských tvrzení.

Tchaj-wan je součást Číny, dostudujte si to!

Moderátor Smerconish poukázal také na rozpínavost další velmoci, a to Číny, která po návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu provádí v blízkosti ostrova vojenské manévry.

„Oni neobkličují Tchaj-wan,“ řekl k manévrům Číny u ostrova, „Tchaj-wan je součástí Číny. A to bylo plně akceptováno celým mezinárodním společenstvím od roku 1948, a jestli to nevíte, nečtete dost,“ rozkřičel se Waters na moderátora.

Tchaj-wan je právně skutečně součástí Číny, nikdy nevyhlásil nezávislost. Ovšem jeho první prezident Čankajšek se považoval za jediného legitimního představitele země – a to až do sedmdesátých let uznávaly i USA a s nimi i celý Západ.

Napadení Tchaj-wanu může ochromit celý svět

Svět

Rozhovor potěšil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva. „Na Západě jsou ještě rozumní lidé, ať žijí Pink Floyd,“ napsal podle agentury DPA na sociální síti Vkontakte. Svůj příspěvek doprovodil Watersovou písní Wish You Were Here (Kéž bys tu byl).

Ukrajinský velvyslanec v Rakousku Oleksandr Ščerba naopak označil britského hudebníka za „nemilosrdného, bezcitného a zbloudilého člověka“. „Waters nejdřív tvrdil, že žádná válka nebude, protože na to je (ruský prezident Vladimir) Putin příliš chytrý. Teď válka je – a vy tvrdíte, že má dobrý důvod,“ uvedl Ščerba na Twitteru a Waterse vyzval, aby se do Ruska přestěhoval.

Zbytek Pink Floyd podpořil Ukrajinu

Naopak zbytek kapely Pink Floyd v čele se zpěvákem a kytaristou Davidem Gilmourem napadenou Ukrajinu podpořil. Natočil píseň Hey Hey Rise Up, ve které zpíval Andrij Chlyvňuk z ukrajinské skupiny BoomBox, a výtěžek z prodeje jde na pomoc Ukrajině.

Roger Waters stál v roce 1965 u vzniku Pink Floyd. Po odchodu jejich původního zpěváka Syda Barreta a příklonu k zvukovým experimentům a větším plochám se stal hlavním zpěvákem a hlavně autorem konceptů desek včetně známé Zdi. Pozici hlavní postavy zastával až do roku 1985, kdy ze skupiny odešel a vydal se na sólovou dráhu.

Na svých koncertech však hraje především skladby od Pink Floyd, a opakuje naživo i projekt The Wall. Nejznámější bylo uvedení v Berlíně po pádu tamní zdi. Se svými bývalými spoluhráči se soudil o jméno kapely a získal práva na koncept The Wall a symbol nafukovacího prasete z alba Animals.

Anketa

Posloucháte hudbu umělců, s jejichž politickými názory nesouhlasíte?
Ano
29,7 %
Ne
70,3 %
Celkem hlasovalo 8445 čtenářů.

Reklama

Výběr článků