Hlavní obsah

Do boje na Ukrajině se přihlásilo 10 000 dobrovolníků, tvrdí Rusové

22. 9. 2022, 19:06

Ruský generální štáb tvrdí, že se do bojů na Ukrajině dobrovolně přihlásilo asi 10 000 Rusů, aniž by čekali na oficiální povolávací rozkaz vydaný na základě částečné mobilizace. Ve čtvrtek o tom informovaly tiskové agentury.

Foto: Abaca Press, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé světové války. Ministr obrany Sergej Šojgu upřesnil, že jejím cílem je nabrat do armády 300 000 zkušených specialistů. Rusko je po výcviku nasadí na Ukrajině, kde jeho armáda v posledních týdnech neúspěšně čelí ukrajinskému postupu. Rusové se stáhli z velké části Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.

Já jsem pan Peskov. Zítra k odvodu nepřijdu. Syn mluvčího Kremlu naletěl šprýmařům

Ruskojazyčný servis BBC uvádí, že odvedeni budou ti, kteří jsou potřební k plnění bojových úkolů – střelci, členové posádek tanků, řidiči, mechanici.

Jedním z hlavních faktorů rozhodujících o tom, jestli dotyčný dostane povolávací rozkaz, má být to, zda má vojenské zkušenosti. Odvod se týká vojínů a poddůstojníků do 35 let, nižších důstojnických hodností do 50 let a vyšších důstojníků do 55 let. V případě potřeby mohou být odvedeny i ženy s příslušnou vojenskou kvalifikací, například zdravotnice.

Reklama

Výběr článků