Hlavní obsah

Maminka už tě nechce, tvrdili Rusové ukradeným ukrajinským dětem

23. 3. 2023, 16:22

Ukrajinským dětem, které byly uneseny okupační správou do Ruska, ruští úředníci tvrdili, že se jich vlastní rodiče zřekli.

Foto: Alexander Ermochenko, Reuters

Děti před budovou poškozenou ostřelováním v Mariupolu (ilustrační foto)

Článek

Podle agentury Unian to uvedl chlapec z Chersonské oblasti, jedno ze 17 unesených dětí, které se podle charitativní organizace Save Ukraine podařilo tento týden navrátit z Ruska na Ukrajinu.

Mnohé ukrajinské děti byly převezeny do Ruska poté, co se v létě zúčastnily táborů organizovaných v oblastech okupovaných ruskými silami.

Na webu s názvem Děti války, kde mohou rodiče oznámit zmizení svého dítěte, se pátrá po 16.226 dětech. Navrátit na Ukrajinu se jich podle stejného webu zatím podařilo jen 308.

Ruská komisařka přiznala deportace dětí z Ukrajiny

Válka na Ukrajině

„Říkali, že nás odvezou do Pskova, že je tam internát a tam že už nás osvojí. My jim říkali, že se nás rodiče nezřekli. Ale oni na to, že zřekli,“ popsal chlapec, jehož výpověď zveřejnila agentura Unian.

„Volám mámě. Máma říká ředitelce tábora: ‚Jste blázni, nebo co? Nic takového jsem neřekla. Proč dětem lžete?‘ A ředitelka jí na to odpověděla, že nás stejně nedostanou zpátky, protože jsme děti Ruska,“ popsal chlapec.

Hoch také uvedl, že ukrajinské děti, které mluvily pochvalně o ukrajinských vojácích, na táborech bili.

„Seděli jsme v sále, když někdo zakřičel: ‚Sláva Ukrajině!‘ A někdo další na to odpověděl: ‚Hrdinům sláva!‘ Někam je odvedli. Nevím, co s nimi bylo,“ vylíčil také chlapec na videozáznamu.

Kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska během ruské invaze na Ukrajinu tento měsíc Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.

Na 13 tisíc ukrajinských dětí deportovali do Ruska. Genocida, říká poslankyně

Válka na Ukrajině

Rusové zabili na Ukrajině nejméně 461 dětí. Skutečný počet bude vyšší

Válka na Ukrajině

Reklama

Výběr článků