Hlavní obsah

Teploty pořádně srazí až říjen

12. 9. 2023, 6:00

I přes dílčí ochlazení, které se dostaví v tomto týdnu, očekávají meteorologové až do konce září nadprůměrné teploty. Sešup do podprůměrných hodnot pak přijde na začátku října. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMU).

ŽIVĚ: Aktuální záběry z panoramatických kamer 12.9. 2023Video: Sitour / Novinky.cz

 
Článek

Výhled se týká období čtyř týdnů od 11. září do 8. října.

V pondělí v Česku opět dosahovaly teploty tropických hodnot – v Doksanech naměřili 32,8 stupně – a pokračovat by to mělo i v úterý. Ve středu pak přejde přes české území studená fronta a ochladí se, přesto by měly i dál panovat teploty, jež jsou v daném období spíš vyšší.

„Nadprůměrně teplé počasí nás bude doprovázet i v následujících týdnech až do konce září,“ uvedli meteorologové s tím, že i měsíc jako celek skončí teplotně nadprůměrný.

Letní počasí to tenhle týden ještě nevzdá

„Na přelomu září a října dojde k ochlazení, a tak první říjnový týden by měl být už teplotně podprůměrný. Průměrná týdenní maxima budou klesat z 25 °C na začátku předpovědního období až k 17 °C v prvním týdnu v říjnu. Průměrná týdenní minima se dostanou pod 10 °C až ke konci září,“ dodali.

Co se deště týká, suché období, jež panuje od začátku září, přeruší uprostřed tohoto týdne místní srážky.

„O něco více srážek přinese poslední zářijová dekáda, ale i tak se týdenní srážkové úhrny dostanou jen na normální hodnoty. Začátek října je srážkově nejistý, ale s větší pravděpodobností nás čeká opět sušší varianta,“ napsal ČHMÚ.

Česká aplikace Windy.com ukazuje riziko požárů pro celý svět

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Reklama

Výběr článků