Hlavní obsah

Vytlačí Huawei a ZTE? Německo chce omezit čínská zařízení u operátorů

20. 9. 2023, 13:56 – Berlín

Tlaky na vyšachování čínských společností Huawei a ZTE z telekomunikačního trhu v Evropě postupně sílí. Německé ministerstvo vnitra nyní údajně pracuje na postupných krocích, které povedou ke „snížení závislosti operátorů na čínských dodavatelích“. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: Jason Lee, Reuters

Logo společnosti Huawei

Článek

Ministerstvo zatím oficiálně žádná nařízení upravující využívaní výrobků značky Huawei v telekomunikacích nevydalo. Finální návrh se ale údajně chystá předložit vládě již příští týden, agentuře Reuters to prozradil zdroj přímo z německé vlády.

Postupné kroky by podle zatím neveřejného návrhu měly vést k tomu, že do konce roku 2026 operátoři odstraní ze své infrastruktury pro sítě 5G veškeré kritické komponenty od čínských dodavatelů.

Velcí operátoři, jako je Deutsche Telekom a Vodafone, by navíc měli do 1. října 2026 snížit podíl čínských součástek v jejich rádiových přístupových sítích (RAN) a transportních sítích na maximálně 25 procent.

Německý kyberúřad používá techniku Huawei, obavám ze špionáže navzdory

Kompletní zákaz v Berlíně

Navíc v oblastech s vysokou citlivostí, jako je například Berlín, protože tu sídlí spolková vláda, má být využití čínských síťových prvků zcela vyloučeno.

V současnosti je přitom podle průzkumu telekomunikační poradenské společnosti Strand Consult využíváno 59 % zařízení v německých sítích RAN jen od Huawei.

Přestože finální verze návrhu ještě ani nespatřila světlo světa, společnost Huawei se proti němu již ohradila. Podle zástupců čínské společnosti „povedou tato opatření k výraznému nárůstu nákladů pro poskytovatele sítí, což by se mohlo promítnout do cen pro spotřebitele a ohrozit digitální transformaci v Německu“.

Huawei přímo tvrdí, že se z otázky kybernetické bezpečnosti stává čistě politické téma, na kterém se jednotliví politici snaží nahnat plusové body.

Německá železnice spoléhá při digitalizaci na čínský Huawei

Plošný zákaz ve hře

V červnu britský list Financial Times (FT) napsal, že Evropská unie zvažuje, že členským státům zakáže při budování sítí páté generace (5G) využívat společnosti, které jsou považovány za bezpečnostní riziko, včetně Huawei.

Brusel vydal již dříve doporučení, že by s ohledem na bezpečnost měly členské státy „vylučovat rizikové dodavatele z investic do technologií“. Podle listu FT to však vzala v potaz pouze třetina zemí, když zakázala čínské společnosti Huawei účastnit se tendrů na budování kritických částí sítě 5G.

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton dosavadní doporučení údajně považuje za nedostatečné opatření, ohrožena je podle něj kolektivní bezpečnost Unie.

List FT se ve svém článku odvolává přímo na osoby obeznámené s postojem EU. Brusel by podle něj mohl rozhodnout o zákazu v případě, pokud se budou členské země – včetně Německa – nadále zdráhat přijmout příslušná opatření.

Očekává se však, že tento zákaz by nebyl zaveden dříve než příští rok.

Americká Federální komise pro spoje (FCC) už na konci loňského roku zakázala dovoz komunikačních technologií od Huawei a ZTE do USA. Washington již dříve vyzval své spojence, aby zakázali čínským společnostem přístup k důležitým komunikačním infrastrukturám.

Osekaný Android

Obavy z krádeží duševního vlastnictví a možné špionáže ve prospěch Pekingu rozdmýchaly již v roce 2019 Spojené státy. Kvůli americkým sankcím jsou tak již třetím rokem takřka všechny nové telefony společnosti Huawei nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. S ohledem na uvalené embargo totiž tato značka u svých nových přístrojů nesmí používat některé programy společnosti Google.

Nefungují například mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei nicméně všechny aplikace nahrazuje alternativami, které jsou k dispozici prostřednictvím AppGallery.

Huawei rovněž vyvíjí alternativu k operačnímu systému Android, jmenuje se Harmony OS.

Stopka pro Huawei a ZTE. Americký úřad zakázal dovoz komunikačních technologií

Reklama

Související články

Výběr článků