Hlavní obsah

Školy bez peněz. Odměny leckde až po Vánocích

16. 11. 2022, 15:22

V některých školách nemusejí mít ředitelé před Vánocemi dostatek financí na plánované odměny pro své zaměstnance. Učitelé, vychovatelky či kuchařky, kterým by peníze pomohly zvládat energetickou krizi či nakoupit dárky, by odměny v takovém případě dostali až v lednové výplatě za prosinec.

Foto: Novinky

Ilustrační foto

Článek

Ředitelka jedné z pražských škol svým zaměstnancům minulý týden napsala: „Odhaduji, že bychom měli být schopni vyplatit listopadové i prosincové mzdy v předpokládané výši, ale rozhodně nebudeme mít prostředky na odměny. Ty budeme moct snad vyplatit s lednovými výplatami.“

Znepokojená škola tím upozornila na dopis ministerstva školství, podle něhož resort nemá dost prostředků kvůli vetu prezidenta Miloše Zemana z 2. listopadu k novele zákona o státním rozpočtu na letošní rok. Součástí novely jsou i peníze na zvýšení tarifů pro nepedagogické pracovníky platné od 1. září.

Kratší rodičovská dopadne na školky i rodiče „nešikovných“ dětí

Na jejich pokrytí ale ředitelé nouzově spotřebovávají prostředky z jiných kapitol svých rozpočtů.

V úterý vládní pětikoalice ve Sněmovně Zemanovo veto přehlasovala, s čímž se ostatně počítalo. Nicméně i tak výplata peněz z ministerstva přes krajské úřady do škol nabere další zpoždění.

Poslanci přehlasovali Zemanovo veto rozpočtu

Situací se zabývaly také školské odbory. „Jednali jsme o tom i na školské tripartitě. Máme informace, že by do škol už měly ty peníze proudit. Pan prezident otálel s podepsáním rozpočtu. Problém je, že už přicházejí výplaty za říjen, a jde o to, aby to vše školy stihly ufinancovat,“ řekla v pondělí Právu místopředsedkyně svazu pracovníků ve školství Markéta Seidlová.

„Rozhodně to není fér vůči školství. Když peníze na školách nebudou mít včas, tak na tom budou špatně nejen učitelé, ale i školníci, kuchařky, hospodářky či uklízečky,“ dodala.

Velké školy si mohly našetřit

Ministerstvo školství problémy přiznalo v dopise školám v minulých dnech. Napsalo, že „nemá dostatek finančních prostředků na období měsíců listopad a prosinec 2022, a tedy není možné odeslat krajským úřadům a Magistrátu hl. m. Prahy potřebné prostředky v jedné platbě na celé toto období pro školy a školská zařízení zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí“.

Jak ministerstvo v dopise školám upozornilo, podle novely rozpočtu má získat i „prostředky na ,nové výkony‘ zejména v pedagogické práci ve školách a na výdaje související se vzděláváním ukrajinských dětí, žáků a studentů“.

Školský výbor schválil návrh rozpočtu pro MŠMT: 263,9 miliardy. Balaš by chtěl víc

Školské odbory mají opět strach, že nebude dost peněz na slibovaný růst platů učitelů

V časové tísni proto ministerstvo rozhodlo o rozdělení prostředků na listopad a prosinec na dvě části tak, aby měly školy včas k dispozici dost peněz aspoň za listopad.

Velké školy problém s financemi mít nemusejí, byť se hned od začátku roku také potýkaly s finančními problémy.

„My máme něco našetřeno, nicméně ten problém chápu. Spoustu peněz nám sebraly nemocenské. V lednu až dubnu jsme měli vysokou nemocnost a úderem dubna už jsme měli peníze ze dvou třetin vyčerpané. I přesto jsme to ustáli a věřím, že to ustojíme. Ten problém by mohl být zejména u mateřských škol, které jsou samostatně a nejsou pod základní školou,“ řekla Právu ředitelka ZŠ a MŠ Tyršova v Praze 5 Soňa Přibylová Hasenkopfová.

Školským organizacím se nezamlouvá chystaná změna financování asistentů

Že se spousta peněz vyčerpala právě na nemocenské, potvrdil i prezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel ZŠ v Pečkách Luboš Zajíc. Podle něj se peníze na nemocenskou vyčerpaly z kapitoly ostatních neinvestičních výdajů a nyní se tam musely „zpátky převést zejména z prostředků určených na odměny“, jak v pondělí řekl Právu. „Menší školy budou mít problémy,“ dodal.

V jedné z mateřských škol v Berouně ještě doufají, že si­tuace nebude před Vánocemi nepříjemná. „V tuhle chvíli zatím čekám na informaci od paní účetní. Dopis z ministerstva nám přišel, nicméně věříme, že by to mělo být vyřešeno. Pevně věřím, že se do žádných problémů nedostaneme,“ sdělila ředitelka mateřské školy Marcela Dlouhá.

Kvůli vyšším cenám školního stravování roste zájem o obědy zdarma

Reklama

Výběr článků