Hlavní obsah

Praktika si lze pozvat domů i k očkování

22. 10. 2022, 20:21

Ne každý pacient ví, že má nárok na to, aby ho za určitých okolností jeho praktický lékař navštívil doma. V době chřipkové či covidové epidemie, kdy je nutné očkovat, je to obzvlášť pro nepohyblivé či jinak těžce nemocné pacienty výhoda.

Foto: Moravskoslezský kraj

Ilustrační foto – Kampaň Moravskoslezského kraje k podpoření zájmu o očkování

Článek

Praktická lékařka Ludmila Bezdíčková letos, podobně jako v minulých letech, očkuje některé pacienty u nich doma, za některými v rámci návštěvní služby dochází pravidelně. „Děláme to každoročně, očkujeme i proti chřipce. V mojí ordinaci je z 2300 pacientů dvacet imobilních a ty pravidelně obcházím. Minimálně na jednu návštěvu týdně jdu,“ popsala Právu Bezdíčková.

„Loni jsme v počtu návštěv měli rekord i kvůli očkování. Od 7. října 2021 do 7. října 2022 jsem absolvovala 244 návštěv doma a z toho jsem proti covidu očkovala na 179 návštěvách. Očkovali jsme i některé neregistrované pacienty,“ dodala Bezdíčková. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky jsou návštěvní služby povinnou součástí lékařské praxe.

Chřipka může udeřit silně. Očkujte se raději už teď, doporučují lékaři

„Je to výkon, který jako lékař musím poskytovat, mám ho nasmlouvaný. Nemohu říct, na rozdíl od ambulantního specialisty, že na návštěvy nejezdím, to nelze. V indikovaných případech na tu návštěvu jet musím,“ řekl Právu Šonka. Pacient si musí návštěvu lékaře u sebe doma vyžádat a musí také splnit určitá kritéria. „Měl by to být člověk, který není ve stavu, aby mohl být vyšetřen v ordinaci právě z důvodu špatné mobility nebo jinak špatného zdravotního stavu. Často jsou to lidé, kteří jsou v posledních stadiích závažných onemocnění, například onkologických nebo kardiovaskulárních,“ vysvětlil Šonka.

Podle něj by návštěvní služba neměla být vykonávána u pacienta, který je do ordinace schopen dorazit. Těm imobilním nebo jinak vážně nemocným může návštěva praktika prospět i jinak než jen lékařsky. „Návštěva v bytě pacienta má svoje medicínské limity. Má ale zase jiný aspekt, řekněme sociální. Že se na člověka, který je sám doma odkázán na lůžko, čas od času přijede podívat lékař, má společenský rozměr. Není to jen o samotném vyšetření, je třeba vnímat to na základě potřeb každého pacienta různě,“ popsal Šonka.

Dochází i sestra, ta však nesmí očkovat

Výkony návštěvní služby jsou zahrnuty v měsíčním paušálu, který pojišťovny vyplácejí lékaři za každého pacienta. „Všechny tyto výkony jsou uvedeny v platné vyhlášce, kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, přičemž hodnota bodu je vždy pro platné období stanovena úhradovou vyhláškou,“ sdělila Právu mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny (OZP) Nicol Lenertová. Podle ní mohou návštěvní službu vykonávat také sestry, a to na základě indikace (doporučení) ošetřujícího lékaře.

Čtvrtou dávku proti covidu dostal ministr Válek v Ostravě

Výkony sester jsou však omezené, nemohou například pacienty samostatně očkovat. K očkování pacientů doma se snažily lékaře minulý rok motivovat i pojišťovny finančními bonifikacemi. Podle lékařky Bezdíčkové však bonifikace nebyla moc motivační. Pojišťovny navíc žádnou bonifikaci pro letošek neuplatňují. „Bonifikace platila jen v některém období a ten výkon byl zrušen. Většinu svých pacientů jsem naočkovala právě v době, kdy takováto úhrada pojišťovnou nebyla a kdy ohodnocení toho výkonu bylo skoro stejné, jako kdybych pacienty očkovala v ordinaci,“ řekla Právu.

Bezdíčková pacienty proti covidu očkovala také s mobilním týmem v Praze. „Byla to aktivita pražského magistrátu ve spolupráci s Červeným křížem, se kterým jsme zorganizovali očkování doma u imobilních pacientů. Bylo jich něco přes pět set,“ uvedla Bezdíčková.

Reklama

Výběr článků