Hlavní obsah

Ke koncesionářským poplatkům se nepřihlásilo až půl milionu domácností, mohou jim hrozit sankce

3:05
3:05

Poslechněte si tento článek

České televizi a Českému rozhlasu se zatím přihlásily statisíce nových poplatníků z řad občanů a firem. Je to ale stále méně, než se původně odhadovalo. Obě veřejnoprávní média proto budou domácnosti, které tak neučinily, oslovovat. Pak jim mohou udělit i sankce.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie

Článek

Podle novely zákona se od května nejen zvýšila výše poplatků, ale nově je musejí platit i ti, kdo nevlastní televizor nebo rádio, ale mají mobil, počítač či tablet s připojením k internetu. Noví poplatníci se museli ozvat do poloviny června.

„V květnu se k platbě televizních poplatků přihlásilo nově 96 tisíc fyzických osob, což je o 83 tisíc více, než tomu bylo v dubnu,“ sdělil Novinkám Patrik Vacek z České televize.

„Právnických osob a podnikatelů se zatím nově přihlásilo sedm tisíc,“ dodal.

Ještě více lidí a firem se přihlásilo rozhlasu. „Nových poplatníků z řad občanů k pondělku evidujeme 132 tisíc a podnikatelů a firem 181 tisíc,“ uvedla Klára Bumbálková z Českého rozhlasu.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) ale původně předpokládal, že nových koncesionářů bude daleko více. „Podle statistického úřadu existuje zhruba okolo šesti set tisíc domácností, které dosud poplatek nehradí. Pokud ta domácnost nenapíše, že nemá připojení k internetu, tak by se na ně povinnost měla nově vztahovat,“ řekl dříve.

Podívají se na odběratele elektřiny

Jak televize, tak rozhlas budou případné neplatiče oslovovat. „Máme možnost porovnat databázi odběratelů elektrické energie a vlastní databáze poplatníků. Tam, kde nenalezneme shodu, se doptáváme na situaci v dané domácnosti,“ konstatoval Vacek. Sankce ve formě přirážky u České televize může dosáhnout až deseti tisíc korun.

I Český rozhlas porovnává seznam odběratelů elektrické energie s vlastní databází poplatníků a následně nepřihlášeným zasílá oslovení přes datové schránky nebo dopisem. „Máme standardizovaný upomínací proces, k sankcím přistupujeme až v nejzazším případě,“ dodala Bumbálková.

Pro firmy a živnostníky se navíc od července změnily podmínky. Musely do pondělní půlnoci nahlásit počet zaměstnanců, jelikož výše poplatků za přístroje nakoupené na firmu se u nich odvíjí právě od počtu pracovníků.

Zatímco základní televizní poplatek pro domácnosti činí 150 korun měsíčně a rozhlasový 55 korun, firmy do 24 zaměstnanců neplatí nic. Podniky do 49 pracovníků hradí pětinásobek a například u podniků s více než 500 lidmi je to stonásobek.

Podle Bumbálkové se rozhlasu vedle už dříve evidovaných 117 tisíc živnostníků a firem přihlásilo 180 tisíc dalších subjektů, jež nemusejí platit.

Řada drobných podniků se o své nahlašovací povinnosti dozvěděla na poslední chvíli a zápolila s přetíženým webem rozhlasu. Obě média nicméně avizovala, že malé firmy, které platit nemusí, nebudou sankcionovat, pokud se nezaregistrují.

Ani u těch zbylých nehodlá Český rozhlas pokuty nasadit ihned a Česká televize bude mít možnost porovnat data o počtech zaměstnanců až v lednu. „Poté firmy vyzveme k vyjasnění jejich poplatkové povinnosti,“ upřesnil mluvčí Vacek.

Výběr článků

Načítám