Článek
Peníze nechal Lochmanové vyplatit její tehdejší nadřízený děkan Lukáš Štich (39), který je obžalován za to, že některým studentům přiznával mimořádná stipendia bez adekvátního důvodu nebo v přemrštěné výši, aby si pak od nich nechal peníze vracet zpět.
Kromě výše částky v případě Lochmanové je podivné, že stipendium šlo z rozpočtu fakulty zdravotnických studií, ačkoliv se jednalo o doktorské studium ve zcela odlišném oboru na strojní fakultě. Podle spisu Štich přiznal a nechal vyplatit své spolupracovnici od září 2019 do listopadu 2022 částku 1,1 milionu korun. Přitom Lochmannová v té době pobírala plnou mzdu jako zaměstnanec univerzity. Jak Novinky zjistily, v období, kdy dostávala stipendium, poslala na soukromé bankovní účty Šticha stovky tisíc korun. Zda platby souvisí se stipendiem, ale není jasné.
Lochmanová před soudem vypovídala jako svědkyně v úterý. Předsedovi senátu v úvodu sdělila, že jí ve veřejnosti vadí reportér Novinek. „Pro mě je jeho přítomnost velmi stresující,“ řekla. Vysvětlila to tím, že má výhrady k novinovým článkům, které se dotýkají případu jejího stipendia. Předseda senátu Vladimír Žák žádosti Lochmanové vyhověl a redaktora Novinek vykázal z jednací síně. „Primární je, aby svědkyně vypovídala,“ zdůvodnil krátce Žák své rozhodnutí.

Podle rektora bylo nestandardní už jen to, že Lochmanová získala mimořádné stipendium na fakultě zdravotnických studií, ačkoliv doktorandské studium absolvovala na fakultě strojní. „Pokud jde o doktorandy, tak mohou dostat mimořádné stipendium, které je ale provázáno s mimořádnými úspěchy v jejich doktorském studiu. V případě paní Lochmanové to rozhodně tak nebylo,“ prohlásil Lávička s tím, že jediný její výsledek za tu dobu byl článek v pochybném časopise. „Tak extrémně vysoké stipendium si dokážu například představit, kdyby doktorand v rámci studia dostal Nobelovu cenu,“ dodal Lávička.
Útok na celé vysoké školství
Celou kauzu se zneužíváním stipendií považuje rektor za hluboké pochybení a znepokojivé selhání jedince, který jako děkan zneužil své pravomoci a autority ve svůj prospěch. „A to způsobem, který je v akademickém prostředí bezprecedentní a obzvláště zavrženíhodný. Chápeme to dokonce jako útok na oblast celého vysokého školství,“ prohlásil před soudem Lávička.
Jednání Šticha rektor považuje za zcela vědomé zneužití akademické autority. „Děkan fakulty není jen nějakým formálním vedoucím, ale má být garantem transparentnosti a důvěry. Pokud v této pozici zneužije stipendijní fond, tedy finanční nástroj, který má sloužit na podporu výjimečných nebo sociálně znevýhodněných studentů, a použije ho ke krytí fiktivních výplat a následným převodem na svůj soukromý účet, nejde o porušení nějaký pravidel ale zneužití veřejných prostředků,“ pokračoval šéf univerzity.
U soudu ve středu také rektor zmínil nové trestní oznámení, které podal v souvislosti s výsledky kontroly hospodaření fakulty v době, kdy ji vedl Štich. „Ze zprávy nezávislého auditora vyplývají závažná pochybení, ať už jde o výběrová řízení, nebo zjištěné neúčelné a nehospodárné náklady na pořizování majetku, služeb nebo pracovních cest. Nebylo také možné provádět kontroly účelnosti a hospodárnosti vynaložených finančních peněz z důvodu chybějící archivace dokladů,“ vypočítával Lávička.
Policie začala 39letého exděkana vyšetřovat předloni v únoru poté, co na podezřelé vyplácení stipendií upozornily Novinky. „Obviněný zcela evidentně hospodařil s finančními prostředky, které mu nenáležely, ale přesto je používal ve svůj prospěch tak, že je převáděl na osoby spřízněné, od kterých si je nechával vracet na svůj účet,“ uvedl státní zástupce Libor Řeřicha.
Bála se říci ne
Šlo především o studenty. „Nejprve jsem mu nosila peníze v hotovosti do kanceláře. Pak mi dal dvě čísla účtů, kam jsem je později pravidelně posílala,“ vypovídala někdejší studentka Eliška K. Ta Štichovi vrátila čtvrt miliónu korun, které jí během půldruhého roku na mimořádných stipendiích vyplatil.
K čemu peníze sloužily, se nezajímala. „Když mě o to požádal poprvé, řekl mi, že je to na mimořádné prémie dělníků, kteří pracují na rekonstrukci fakulty. Na jaké účely pak šla další stipendia, jsem už neřešila,“ prohlásila svědkyně.
Přiznala, že na to přistoupila z důvěry k děkanovi. „Bylo to zvláštní. I mě napadlo, že peníze mohou sloužit i k jinému účelu, ale bála jsem se říci ne. Měla jsem pocit, že když to odmítnu, je moje studium v ohrožení. Byl v té nejvyšší funkci a mohl ovlivnit mé vyučující a já jsem chtěla na té fakultě dostudovat,“ řekla dále svědkyně. Přiznala také, že Štich navrhl, aby komunikovali přes aplikaci, která zprávy automaticky maže.
Sám Štich u soudu tvrdil, že si peníze od studentů nenechával, ale používal je ve prospěch fakulty. „Z mimořádných stipendií jsem platil například za malování kanceláře, za režii při různých slavnostních a prezentačních akcích či za vybavení sanitního vozu,“ hájil se exděkan. Zmínil také nákupy učebních pomůcek a dalších drobných věcí, jako jsou webové kamery, herní konzole či pádla k paddleboardům.
„Zpětně se to může zdát, že to nebyl zrovna nejčistší postup. Tehdy mě nenapadlo, že by to měl být nějaký problém. Naopak jsem byl přesvědčený, že využíváme finance adekvátně,“ prohlásil obžalovaný.
Stipendium pro rodinnou známou
Lávička ale jeho tvrzení zpochybnil. „Všechny stavební či rekonstrukční práce na objektech šly přes rektorát. Na jiné nákupy či služby musela být objednávka už od dvou tisíc korun,“ vysvětlil.
U soudu také vyšlo najevo, že mimořádná stipendia použil Štich jako mzdu pro svoji asistentku. Ta u něj pracovala několik měsíců bez jakékoliv pracovní smlouvy. Šlo o rodinnou známou, která studovala na jiné fakultě. Po ukončení práce jí ještě nějakou dobu stipendia posílal s tím, že mu peníze obratem vracela zpět.
Soud bude pokračovat výslechy dalších svědků.