Hlavní obsah
Lakovna v Bratislavě Foto: ČTK

Volkswagen částečně obnovil výrobu ve své továrně v Bratislavě

Bratislavská továrna německé automobilky Volkswagen v pondělí částečně obnovila výrobu vozidel, kterou kvůli dopadům koronaviru přerušila 17. března. Slovenský automobilový průmysl se restartoval již 6. dubna, kdy se linky rozjely v žilinském závodě Kia Motors.

Lakovna v Bratislavě Foto: ČTK
Volkswagen částečně obnovil výrobu ve své továrně v Bratislavě

Volkswagen na Slovensku znovu spustil výrobní linky sportovně-užitkových vozů (SUV) Porsche Cayenne, produkce dalších SUV a malých městských aut včetně elektrického automobilu Škoda Citigo zůstává odstavena.

„Po dočasném přerušení výroby byla v úzké koordinaci s koncernem spuštěna v bratislavském závodě část výroby v jednosměnném provozu. Jde o jeden ze segmentů vyrábějících SUV vozidla," uvedla mluvčí závodu Lucia Kovarovič Makayová.

Slovenská divize Volkswagenu, která je s 12 100 pracovníky jedním z největších zaměstnavatelů v zemi, začala obnovovat výrobu také v dalších dvou svých závodech. Jde o nástrojárnu ve Stupavě nedaleko Bratislavy a v továrně na výrobu součástek v Martině na severu Slovenska.

Makayová uvedla, že s ohledem na stále napjatou situaci u dodavatelů a na poptávku na světových trzích budou výrobní možnosti průběžně přehodnocovány. Do výrobního portfolia bratislavské továrny Volkswagenu kromě malých městských aut a vozů Porsche Cayenne patří také SUV Volkswagen Touareg, Audi Q7 a Audi Q8.

Po propuknutí nemoci covid-19 přerušily výrobu také závody dalších tří automobilek na Slovensku, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě. Slovenská továrna korejské automobilky Kia Motors před dvěma týdny sice výrobu obnovila, ode dneška až do čtvrtka ji ale znovu pozastavila.

Volkswagen v pondělí na obnovení výroby začal připravovat i továrnu v německém Cvikově (Zwickau). „Výrobní linka se znovu rozjede ve čtvrtek," řekl mluvčí podniku agentuře DPA.

Továrna, která zaměstnává zhruba 8000 lidí, se tak stane prvním německým závodem Volkswagenu na výrobu automobilů, který obnoví provoz. Zaměstnanci se však do továrny budou vracet postupně až do 3. května, většina z nich zůstane v režimu zkrácené pracovní doby.

V Česku pozvolněji

V České republice běží ze tří velkých výrobců zatím jen Hyundai. V Nošovicích na Frýdecko-Místecku se znovu vyrábí od úterý 14. dubna. Škoda ve svých závodech plánuje restart až od 27. dubna a kolínské TPCA se má otevřít 4. května. Výjimku představuje kopřivnická Tatra, která výrobu vůbec neodstavila.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Volkswagen na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků