Hlavní obsah
Škoda Superb ve verzi Scout Foto: Jan Handrejch, Právo

Povšík: Koncern VW Česku ukradl nejziskovější vlajkovou loď

Odborový předák automobilky Škoda Auto Jaroslav Povšík dnes potvrdil, že se výroba nové generace modelu Superb přesune do závodu Volkswagenu v Bratislavě. Koncern Volkswagen podle něj Česku ukradl nejziskovější vlajkovou loď. Přesun na Slovensko se však týká i vlajkové lodi Volkswagenu, modelu Passat.

Škoda Superb ve verzi Scout Foto: Jan Handrejch, Právo
Povšík: Koncern VW Česku ukradl nejziskovější vlajkovou loď

Třebaže to automobilka Škoda odmítá komentovat, model Superb se bude vyrábět na Slovensku, a to v závodě Volkswagenu v Devínské Nové Vsi – alespoň podle nejnovějšího vyjádření Jaroslava Povšíka, odborového předáka Škody Auto.

Povšík hovoří o přesunu výroby Superbu už delší dobu v rámci „tažení proti Škodě” ze strany koncernu Volkswagen. Podle magazínu Škodovácký odborář hlavní stratég Volkswagenu Michael Jost automobilku Škoda nenávidí.

Nyní Povšík volí velmi ostrá slova – hovoří o tom, že koncern VW Škodě ukradl nejziskovější vlajkovou loď. Chování současného vedení koncernu přirovnal k RVHP v bývalém východním bloku. Současné vedení podle něj potlačuje autonomii Škody a rozhoduje o jejím směřování.

Nový Superb by se měl začít vyrábět v roce 2022. Do Devínské Nové Vsi má mířit nejen on, ale také Volkswagen Passat, vlajková loď sedanů značky Volkswagen, která se dosud vyrábí v Německu. Technologický vývoj jak Superbu, tak i Passatu však má probíhat v České republice.

Volkswagen Passat GTE

Foto: Milan Lažanský

Představenstvo Škody Auto za zachování výroby Superbu podle Povšíka málo bojovalo, dle jeho názoru i z obav o funkce. Firmy se podle něj nezastala ani vláda. Vliv na rozhodnutí mohla mít i pandemie koronaviru, odborový předák kvůli vládním opatřením například nemohl svolat hromadné protesty.

O přesunu Superbu se výrazně spekulovalo již v roce 2018. Volkswagen poté oznámil, že tento model škodovce zůstane, navíc se měly v České republice do roku 2023 začít vyrábět modely rodiny Passat.

Škoda Superb ve verzi Scout

Foto: Škoda Auto

O zaměstnanost v Kvasinách, kde se nyní Superb vyrábí, se Povšík neobává. Volnou kapacitu lze podle něj využít k rozšíření výroby ostatních modelů, například SUV Kodiaq. „Kmenové zaměstnance vždycky udržím,” řekl.

Do Kvasin by se podle něj mohla částečně přesunout například výroba některých modelů, které se nyní vyrábějí v Mladé Boleslavi. V hlavním boleslavském závodě by se pak mohla zvýšit kapacita pro výrobu nového elektrického SUV Enyaq iV, který se podle Povšíka jinde vyrábět nemůže.

Podle Povšíka se v Česku nebude vyrábět ani nová generace Seatu Ateca; ani tuto informaci zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. Naopak existují náznaky, že si Kvasiny udrží SUV Kodiaq, o jehož přesunu se také spekuluje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků