Hlavní obsah
Maliský voják Foto: Benoit Tessier, Reuters

K útoku v Mali s 54 mrtvými se přihlásil Islámský stát

Islámský stát se prostřednictvím své agentury Amak přihlásil k pátečnímu útoku na základnu vojáků v Mali, při kterém zahynulo 54 lidí, uvedl list The Guardian s tím, že to nedoložil žádnými důkazy. V oblasti mezi Mali, Nigerem a Burkinou Faso působí několik skupin radikálních islamistů napojených na Al Káidu i Islámský stát. IS se přihlásil i k sobotnímu atentátu na francouzského vojáka.

Maliský voják Foto: Benoit Tessier, Reuters
K útoku v Mali s 54 mrtvými se přihlásil Islámský stát

Útok na post mezi městy Ménaka a Ansongo nedaleko hranic s Nigerem, který kolem poledne zahájilo ostřelování, přežilo jen dvacet vojáků. Útočníci, z nichž část jela na motorkách, se rychle stáhli do Nigeru.

IS se přihlásil i k sobotnímu atentátu, při kterém zahynul 24letý francouzský voják Roman Pointeau, když jeho obrněné vozidlo najelo na nastraženou nálož.

Pointeau se stal 28. francouzským vojákem zabitým v Mali od začátku francouzské vojenské operace v africké zemi v roce 2013. Mali je nejnebezpečnější zemí pro příslušníky mezinárodních sil, už jich tam zahynulo 124, uvedl list The Guardian.

Už 30. září při útoku na základnu v Mali zahynulo 38 vojáků.

Během sobotní hlídky také zahynuli dva maliští vojáci. „Během hlídky vozidlo ozbrojených sil Mali bylo improvizovanou náloží vyhozeno do povětří. Bilance činí dva mrtvé a šest zraněných,” uvedla armáda na Twitteru.

V roce 2012 ovládli radikálové sever Mali a postupovali na hlavní město Bamako. Na začátku roku 2013 je zastavila až francouzská intervence, která je vytlačila z velkých měst, ale nezlikvidovala. Džihádisté, kteří se přeskupili, se pohybují i v sousedních zemích a podnikají útoky.

V oblasti byly roce 2014 za podpory Francie vytvořeny společné síly, do nichž vyslaly své vojáky Burkina Faso, Čad , Mali, Mauritánie a Niger. Chybí jim však finance, a tak je tvoří jen 4000 vojáků místo 5000.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků