Článek
„Nejhorší jsou telefonáty, když musím příbuzným sdělit špatnou zprávu. Slyšíte jen pláč, vzlyky, nářek a víte, že nemůžete vůbec nic dělat,“ popisuje. Čas, aby telefonující uklidnila, nemá. Telefonáty vyřizuje v poklusu, když spěchá od jednoho pacienta k druhému.
Larissa Burková stejně jako další její kolegyně pracuje v podstatě nepřetržitě. „Mám jednu noční směnu za druhou. Často se ani nedostanu na toaletu. Když se ráno vrátím domů a chci si lehnout, spát nemůžu. V uších mi zní pláč a nářek lidí z telefonu,“ popisuje. Zbavit se toho je podle ní v podstatě nemožné.
Stres a vypětí se podepsalo i na jejím vztahu s přítelem. Vzájemně se odcizili. „Necítím blízkost k nikomu kromě své kočky. Netoužím po ničem jiném, než po dlouhé a teplé sprše a pár hodin spánku,“ vylíčila sestra. Když má volno, snaží se soustředit na něco jiného. Je ale podle ní těžké vypudit z mysli množství mrtvých, zoufalství pozůstalých a potlačit vlastní strach. „Nemůžu se soustředit na nic. Nic nepomáhá. Dříve mě uklidnilo, že jsem upekla koláč nebo si četla. Teď nemůžu ani číst, ani dělat jiné věci,“ vypráví.
Strach z nákazy ochromil v nemocnici mnoho jejích kolegů. „Vedoucí sestra našeho oddělení zemřela na nemoc covid-19. Nakazila se v nemocnici. Od té doby tady vládne panika a každý má nervy napjaté k prasknutí. Zejména proto, že nemáme celotělové ochranné obleky, které jsou běžné v jiných zemích. Některé kolegyně tvrdí, že toho mají dost a chtějí odejít. Největší strach mají starší sestry. Obavy a napětí je vidět a cítit i přes obličejové masky a brýle,“ říká Larissa Burková.
Mladá zdravotní sestra velmi ostře kritizuje americký zdravotní systém: „Je to ostuda. Tolik lidí zde nemá zdravotní pojištění a na druhé straně někteří Američané mají zajištěnou péči po celých 24 hodin“. Stojí to ale 25 tisíc dolarů ročně (625 tisíc korun), a to v této sumě nejsou započítané náklady na zdravotní pojištění a vlastní účty za lékařské úkony. Mladou zdravotní sestru rozčiluje i skutečnost, že bankéři z Wall Street si mohou nechat udělat testy na koronavirus ve svých vilách, kde tráví karanténu a kam za nimi dorazí tým na odebrání vzorků. „Pro valnou většinu Američanů jsou testy stále velmi vzácné,“ řekla.