Hlavní obsah
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo Foto: Pool, Reuters

Za otravou Navalného stálo zřejmě ruské vedení, řekl americký ministr Pompeo

Podle amerického ministra zahraničí Mika Pompea existuje „značná pravděpodobnost”, že za otravou kritika Kremlu Alexeje Navalného stálo ruské vedení. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo Foto: Pool, Reuters
Za otravou Navalného stálo zřejmě ruské vedení, řekl americký ministr Pompeo

„Existuje značná pravděpodobnost, že to (útok na Navalného) pochází od čelných ruských představitelů,” řekl Pompeo v rozhovoru v rozhlasovém pořadu, jehož přepis zveřejnilo ministerstvo zahraničí.

Podle Pompea Spojené státy nadále vyhodnocují, jakou zvolí odpověď: „Uděláme vše pro to, abychom snížili riziko, že se takové věci budou opakovat. „Myslím, že svět dozrál k tomu, aby pochopil, že takto se normální země nechovají. Rusy to přijde draho.”

Navalnyj se léčí v berlínské klinice Charité, kam byl letecky převezen poté, co v 20. srpnu zkolaboval v letadle, jímž se vracel ze Tomsku do Moskvy.Letadlo muselo mimořádně přistát v Omsku, kde byl převezen v bezvědomí do nemocnice. Rusko nakonec umožnilo jeho přepravu na léčení do Německa.

Německá vláda po rozborech armádních specialistů oznámila, že šlo o otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz. Rusko to popírá a uvádí, že mu nebyl předložen žádný důkaz, že byl Navalnyj otráven.

Ministři zahraničí hospodářsky vyspělých zemí sdružených ve skupině G7 v úterý důrazně odsoudili útok na Navalného, který byl podle nich „potvrzenou otravou”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků