Hlavní obsah
Léčivý přípravek se jménem casirivimab-imedivimab, známý také jako REGN-CoV2, vyrábí firmy Regeneron a Roche. Foto: Jan Handrejch, Právo

V Británii léčí nově covid monoklonálními protilátkami

V Británii je oficiálně schválena léčba covidu-19 lékem Ronapreve, který využívá dvou monoklonálních protilátek (mAbs) casirivimab a imdevimab. Ronapreve je k experimentálnímu použití schválen už ve dvaceti zemích, v USA se jmenuje Regen-CoV. Loni jej dostal americký prezident Donald Trump. Lék se experimentálně používá i v Česku.

Léčivý přípravek se jménem casirivimab-imedivimab, známý také jako REGN-CoV2, vyrábí firmy Regeneron a Roche. Foto: Jan Handrejch, Právo
V Británii léčí nově covid monoklonálními protilátkami

Obě syntetické monoklonální protilátky brání koronaviru, aby se napojil na receptory (AC2) na napadené buňce. Jedna z těchto látek byla získána od pacienta, který se vyléčil, pak byla dále upravena.

Druhou produkují geneticky upravené myši, které mají lidský imunitní systém.

Výhodou kombinace obou látek je to, že každá část reaguje na jinou část S-proteinu, jímž se virus navazuje na napadenou buňku. Roste tak šance, že se viru nepodaří uniknout imunitnímu systému.

V Británii tento týden distribuují lék do nemocnic. Podávat se má především nakaženým, u nichž nedochází k adekvátně silné imunitní reakci.

Především jde o lidi nad padesát let s nízkou hladinou protilátek v krvi, pak lidi mezi 12 a 49 lety s oslabenou imunitou a některými autoimunitními nemocemi.

Před podáním se navíc musí vždy otestovat hladina protilátek v krvi nemocného.

Britská vláda uvádí, že schválení léku Ronapreve potvrzuje vůdčí pozici země v boji proti koronaviru.

Británie jako první začala očkovat, prvenství má i v léčbě covidu dexamethasonem, což zachránilo už 22 tisíc životů ve Spojeném království a milion na světě. A také zahájila jako první léčbu tocilizumabem a sarilumabem.

Britský zdravotnický systém podle BBC uvedl, že má dostatek balení léku a brzy jej rozšíří po celé zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků