Hlavní obsah
Muž v norském městě Kongsberg útočil lukem a šípy, zabil několik lidí Foto: Ntb, Reuters

Útok lukostřelce je teroristickým činem, tvrdí norská policie

Muž, který ve středu večer útočil lukem a šípy na lidi v centru norského města Kongsberg, konvertoval k islámu, oznámila policie. Bezpečnostní síly současně oznámily, že útok nese známky teroristického činu. Pachatelem je 37letý Dán, který ve městě Kongsberg několik let žil. Zabil čtyři ženy a jednoho muže, všechny oběti byly ve věku od 50 do 70 let.

Muž v norském městě Kongsberg útočil lukem a šípy, zabil několik lidí Foto: Ntb, Reuters
Útok lukostřelce je teroristickým činem, tvrdí norská policie

Policie ho znala a věděla o jeho možné radikalizaci, řekl ve čtvrtek regionální policejní šéf Ole Bredrup Saeverud. Letos ale žádné zprávy, v nichž by figuroval, nejsou.

Na otázku, zda je útok nábožensky motivovaný, policejní šéf odpověděl: „O motivu zatím nic nevíme, ale je přirozené si tuto otázku položit.“

Policejní vyšetřovatelka Ann Irén Svane Mathiassenová uvedla, že policisté o muži věděli kvůli „několika různým problémům“ a že „byl několikrát v kontaktu se zdravotnickou službou“.

V loňském roce měl muž soudní zákaz kontaktu se dvěma blízkými rodinnými příslušníky poté, co jednomu z nich vyhrožoval zabitím.

Podle policie nic nenasvědčuje tomu, že by do útoku bylo zapojeno více lidí. Muž podle svého advokáta spolupracuje s policií a k útokům se přiznal. Zabil pět lidí, čtyři ženy a jednoho muže. Všichni byli ve věku 50 až 70 let.

Další dva zranil. Oba jsou na jednotce intenzivní péče, nejsou ale v ohrožení života, píšou norská média.

Policie uvedla, že po nahlášení prvního útoku, který se odehrál v supermarketu Coop Extra, což bylo v 18:13, dorazili policisté na místo o pět minut později.

Muže zpozorovali, ale nepodařilo se jim ho zadržet. A jak přiznal Ole Bredrup Sæverud, policisté ho „ztratili“. Mezitím pachatel dál útočil a zabíjel na dalších místech v centru města.

Do pátrání po útočníkovi bylo zapojeno 22 hlídek, další posily byly na cestě. Muže se podařilo zadržet v 18:47 a policejní šéf potvrdil, že byl zadržen za použití varovných výstřelů.

Na otázku, proč policii tak dlouho trvalo, než pachatele dopadla, policejní šéf odpověděl, že to byla „nepřehledná oblast a mnoho hlídek v akci“.

Norská tajná služba v srpnu varovala před hrozbou ze strany mladých mužů, kteří se radikalizují. Podle agentky Annett Aamondové bylo za rok 400 až 500 tipů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků