Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru Rusko zve Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Rusko navrhlo okamžité prodloužení smlouvy o odzbrojení START

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek ještě do konce roku prodloužit platnost smlouvy o mezení strategických útočných zbraní (START). Ve čtvrtek to podle agentury TASS řekl ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru Rusko zve Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP
Rusko navrhlo okamžité prodloužení smlouvy o odzbrojení START

„Chci ještě jednou potvrdit pozici Ruské federace. Rusko je připraveno neprodleně, jak nejrychleji to jde, ještě do konce probíhajícího roku bez jakýchkoli předběžných podmínek prodloužit smlouvu START,“ řekl Putin s tím, že to říká oficiálně, aby se neobjevily nějaké dvojí trojí interpretace toho, co vlastně chtěl říci.

Ruský prezident zdůraznil, že smlouva brzo vyprší: „Všechny naše návrhy na prodloužení této smlouvy leží na stole, ale nedostali jsme žádnou reakci od partnerů.“

Smlouva START byla uzavřená mezi Moskvou a Washingtonem v roce 2010. Omezuje strategické útočné zbraně na 700 kusů nosičů, tedy mezikontinentálních balistických raket balistických raket vypalovaných z ponorek a strategických bombardérů, přičemž počet hlavic je maximálně 1550 hlavic. Smlouva bude platit do 5. února 2021. Podle dohody může být prodloužena o pět let.

Ruský prezident to řekl den poté, co skončil obroční summit NATO, který potvrdil, že Rusko dál představuje hrozbu. Putinovi se nelíbil zejména záměr militarizovat kosmos. Kreml také uvedl. že ho znepokojuje růst výdajů zemí NATO na obranu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že ve srovnání s rokem 2016 stoupnou výdaje aliance na obranu příští rok o 130 a do roku 2024 o 400 miliard dolarů.

Agentura Reuters o Putinově prohlášení poznamenala, že se zdá, že Moskva opouští dřívější vyzývavý tón. Agentura Interfax zase připomněla, že Bílý dům už dal najevo, že prodloužení smlouvy START ve stávající podobě je málo pravděpodobné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků