Hlavní obsah
Nemocnice ve Varšavě Foto: Kacper Pempel, Reuters

Jako supi čekáme na smrt, úpí polští záchranáři

Při předchozí vlně koronaviru v Polsku sanitky s pacientem jezdily po celém vojvodství a často i za jeho hranicemi, dokud pro něj nenašly volné místo. Nyní je však přeplněnost nemocnic tak obrovská, že to nemá smysl. Portálu wp.pl to potvrdili dva varšavští záchranáři.

Nemocnice ve Varšavě Foto: Kacper Pempel, Reuters
Jako supi čekáme na smrt, úpí polští záchranáři

„Bude to znít hrozně, ale jsme zkrátka jako supi. Čekáme před nemocnicemi, až v nich někteří z těžce nemocných na koronavir zemřou a oni našeho pacienta přijmou místo něj,“ prohlásili záchranáři před Bródnowskou nemocnicí ve Varšavě.

Pacienty si předávají

Někdy čekají v sanitce s nemocným šest i více hodin. Když jim skončí služba, jdou domů. V sanitce je vymění další tým, který s nemocným vyčkává dál. Ten někdy vydrží, jindy ne. Smrt jednoho se stává vykoupením pro druhé, ale ne vždy, dodali záchranáři pro portál wp.pl.

„Výjimečná covidová tragédie nevyvolává v Polsku, kde například smolenská letecká katastrofa z dubna 2010 způsobila celonárodní trauma, zvláštní emoce. Nevídané, již třetí týden trvající tragické žně, kdy v zemi umírá denně přes pět stovek lidí, jsou veřejnosti prezentovány v podstatě jako běžné statistické číslo,“ napsal ve středu týdeník Polityka.

Prezident Andrzej Duda nevyhlásil během pandemie ani jednou státní smutek a katolická církev, která by v této věci měla co říct, zase zarytě spí, připomněl časopis.

„Nikdo nemluví o skutečných příčinách, mezi něž patří poměrně nízká kultura, hygiena i čistota. Zdravotnictví láme rekordy v obětavosti, ale také v improvizaci. Neměli bychom čekat, až na hrobech obětí pandemie vyroste tráva. Je třeba změnit naše priority. Dlužíme to těm, kteří nyní odešli na onen svět, ale i těm, kteří přijdou po nás,“ upozornila Polityka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků