Hlavní obsah

Michel: EU musí projednat žádost Ukrajiny o vstup

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Brusel
Aktualizováno

Evropská unie musí seriózně projednat legitimní ukrajinskou žádost o přijetí do svých řad. Europoslancům to v úterý v reakci na oznámení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského řekl předseda Evropské rady Charles Michel. Dosáhnout potřebné jednomyslné shody však bude vzhledem k rozdílným pohledům jednotlivých států složité, upozornil.

Foto: Profimedia.cz

Předseda Evropské rady Charles Michel

Článek

Zelenskyj krátce předtím prohlásil, že Ukrajinci bojují za hodnoty společné s Evropou a za svou evropskou budoucnost. Vyzval evropské země, aby neváhaly s pomocí v jejich boji, který pak může být vítězný. Ukrajina čelí ruské invazi od čtvrtka.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Zelenskij sklidil v Evropském parlamentu potlesk ve stojeVideo: Reuters

„Dokažte, že jste s námi. Dokažte, že nás nenecháte samotné. Dokažte, že jste skutečnými Evropany, a život vyhraje nad smrtí. A světlo nad temnotou,” vyzval EU v projevu, který provázel dlouhý potlesk bruselského plenárního sálu, jenž se zaplnil nejvíce od začátku covidové pandemie.

Záběry z Charkova ukazují, jak rozsáhlý byl ruský ranní raketový útok

Zahraniční

Zelenskyj v pondělí podepsal žádost o přijetí Ukrajiny do unie. Její rychlé vyřízení podpořila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéfové skupiny států východního křídla EU včetně Česka. Někteří lídři západoevropských zemí však připomněli, že Ukrajina nejprve musí splnit řadu podmínek a dokončení celého procesu tak může trvat roky.

„Bude to složité, víme, že v Evropě existují různé pohledy," řekl Michel v EP. Rada EU, tedy zástupci členských zemí, bude podle něj muset "symbolickou, politickou a legitimní žádost" zvážit "rozhodným způsobem a s jasnou hlavou".

Kandidátský status nemá

Ukrajina je momentálně součástí projektu Východního partnerství, v jehož rámci EU podporuje proevropské směřování některých postsovětských republik. Status kandidátské země však Ukrajina dosud nezískala. Kandidátským státům západního Balkánu, které o členství usilují již řadu let, se zatím nepodařilo splnit potřebné podmínky a ještě před ruskou invazí odhadovali unijní diplomaté horizont možného ukrajinského vstupu do EU na dlouhá léta.

Osm prezidentů včetně Zemana podpořilo přijetí Ukrajiny do EU

Domácí

Ukrajinský prezident v úterý prohlásil, že s jeho zemí bude EU mnohem silnější, naopak bez unie bude Ukrajina osamělá. EU již v minulých dnech zareagovala na ukrajinské výzvy a poprvé ve své historii se rozhodla financovat poskytnutí zbraní mimounijní zemi.

Vstup Ukrajiny do EU teď řešitelný není, řekl Fiala

Domácí

Europoslanci se na úterním mimořádném plenárním zasedání chystají schválit rezoluci tvrdě odsuzující invazi ruské armády. Chtějí také navrhnout další sankce proti Rusku a Bělorusku a podpořit kandidaturu Ukrajiny do EU, včetně její integrace do vnitřního trhu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám