Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Murat Cetinmuhurdar/ppo, Reuters

Turecké jednotky se podle Erdogana začaly přesouvat do Libye

Jednotky turecké armády se postupně začaly přemisťovat do Libye, kde budou podporovat mezinárodně uznávanou vládu v Tripolisu. V neděli to prohlásil podle agentur AFP a Reuters turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. V rozhovoru se zpravodajskou televizí CNN Turk rovněž uvedl, že Turecko do Libye posílá i vysoce postavené vojenské důstojníky.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Murat Cetinmuhurdar/ppo, Reuters
Turecké jednotky se podle Erdogana začaly přesouvat do Libye

Mezinárodně uznávaná libyjská vláda premiéra Faíze Sarrádže o vyslání vojáků požádala. Už v listopadu podepsala Ankara s libyjskou vládou dohodu o vojenské spolupráci.

Podle Erdogana míří turečtí vojáci do Libye spolupracovat s libyjskými vojáky a pomáhat s upevňováním stability. Konkrétní počty ale nyní Erdogan neuvedl.

Konflikt různých frakcí v Libyi

Zákon umožňující vyslání vojáků do Libye na pomoc tamní vládě schválil turecký parlament ve čtvrtek. Severoafrickou zemi už roky sužuje konflikt různých frakcí.

Libyjský premiér Faíz Sarrádž

Foto: Annegret Hilse, Reuters

Zatímco Turecko podporuje Sarrádžovu vládu, Egypt, Jordánsko či Spojené arabské emiráty a patrně i Rusko podporují generála Chalífu Haftara, který vede samozvanou Libyjskou národní armádu (LNA) ve východní části Libye.

Erdogan také řekl, že Turecko a Libye by mohly pracovat s mezinárodními firmami na hledání ropy a plynu ve východním Středomoří.

V listopadu se Turecko s Libyí domluvilo také na vymezení ekonomických zón ve Středozemním moři. Ve sporu o námořní hranice jde zejména o ekonomické zájmy a o právo na případnou těžbu nerostných surovin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků