Hlavní obsah
Benjamin Netanjahu Foto: Ammar Awad, Reuters

Ganc a Netanjahu začnou jednat o velké koalici

Předsedové dvou nejsilnějších stran po izraelských volbách Benny Ganc z centristického uskupení Modrá a bílá a dosluhující premiér Benjamin Netanjahu ze strany Likud se shodli, že spolu začnou jednat o vytvoření koaliční vlády. Oznámili to po pondělní schůzce s prezidentem Reuvenem Rivlinem, který upřednostňuje velkou koalici.

Benjamin Netanjahu Foto: Ammar Awad, Reuters
Ganc a Netanjahu začnou jednat o velké koalici

Gancovi nepomohla k získání většiny ani podpora třetí nejsilnější strany Sjednocené kandidátky arabských stran.  [celá zpráva]

Ganc a Netanjahu spolu v prezidentské rezidenci jednali přes dvě hodiny, nejprve společně s izraelským prezidentem, poté sami a Rivlin se k nim opět připojil až ke konci, popsal izraelský deník The Times of Israel. Ve společném prohlášení zástupci Likudu a Modré a bílé uvedli, že rozhovory o koaliční vládě budou zahájeny v úterý.

Rivlinův úřad označil setkání za „významný krok kupředu”. Jednání však nebudou jednoduchá, Netanjahu zopakoval tvrzení z minulého týdne, že je pro ustavení vlády národní jednoty, Ganc nicméně zůstával zdrženlivý. [celá zpráva]

Benny Ganc

Foto: Amir Cohen, Reuters

Odmítá, aby vládu vedl nebo v ní zasedl Netanjahu, který čelí vyšetřování kvůli podezření z korupce. Podle izraelských médií prezident navrhuje, aby se vůdci dvou nejsilnějších stran ve funkci premiéra střídali.

Prezident má kandidáta na post premiéra, který sestaví vládu, vybrat do středy. V neděli zopakoval, že je pro stabilní vládu národní jednoty Likudu a Modré a bílé. Ve 120členném parlamentu by měla 64 mandátů. Rivlin svůj názor opřel o tvrzení, že většina Izraelců si nepřeje třetí volby, které by se musely konat v případě, že by koaliční jednání znovu selhala, jako tomu bylo po volbách dubnových.

Gancova formace sice nynější volby vyhrála s 33 mandáty, po koaličních vyjednáváních má ale zajištěnu podporu jen 54 zákonodárců, protože ne všichni arabští poslanci se za něj postavili. Netanjahův Likud skončil ve volbách druhý s 31 křesly a po prvních jednáních má jistých 55 mandátů.

Likud ani Modrá a bílá nesestaví koalici bez pomoci někdejšího ministra obrany Avigdora Liebermana, jehož strana Izrael je náš domov má osm mandátů. Lieberman zatím neřekl, koho podpoří. Sám má podporu ruských Židů a začínal jako Netanjahův tajemník. Postupně však mezi nimi narůstaly rozpory, i když už v koalici byli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků