Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP

Trump tvrdí, že na výkonu prezidentské funkce prodělal miliardy dolarů

Americký prezident Donald Trump výkonem své funkce přišel o dvě až pět miliard dolarů (115 miliard korun), které by jinak vydělal. Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters. Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun).

Americký prezident Donald Trump Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP
Trump tvrdí, že na výkonu prezidentské funkce prodělal miliardy dolarů

„Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno,” řekl Trump. „Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi,” dodal.

Trump před novináři sumu, kterou by mohl vydělat, kdyby nebyl prezidentem, zmínil v souvislosti se summitem skupiny nejvyspělejších zemí světa G7. Ten chtěl v červnu 2020 uspořádat ve svém floridském golfovém resortu Trump National Doral poblíž Miami. Demokraté tento záměr kritizovali a Trumpa obvinili ze zneužívání prezidentského úřadu. Prezident se následně této myšlenky vzdal.

V pondělí na Twitteru označil svůj resort za nejlepší místo, kde by se vrcholná schůzka mohla konat, nebýt odporu krajně levicových demokratů, kteří sami nic nedělají. Zdůraznil, že by areál poskytl zdarma. To následně zopakoval i novinářům, že zatímco mohl ušetřit daňovým poplatníkům peníze, bude muset najít jiné místo konání. „Nemyslím si ale, že najdu něco stejně tak úžasného či dobrého,” dodal.

Doral jako místo summitu G7 se ale nelíbil ani mnohým republikánům, jak poznamenávají americká média. Kritici Trumpova nápadu především upozorňovali na to, že by to bylo v rozporu s ústavou, konkrétně pak s ustanoveními o služebních požitcích. Ty stanoví, že prezident za svou práci dostává řádné kompenzace a že žádnou jinou odměnu navíc dostat nemůže, zapovězeno má i přijímání darů a odměn od zahraničních vlád bez souhlasu Kongresu. To by podle některých bylo v případě summitu v prezidentově resortu porušeno. Trump novinářům zmíněná ustanovení označil za pokrytecká.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků