Hlavní obsah
Prezident USA Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Trump stahováním vojsk ze Sýrie zkomplikoval razii proti Bagdádímu, píše NYT

Stahování amerických vojáků ze Sýrie, které před třemi týdny nařídil americký prezident Donald Trump, zkomplikovalo několik měsíců plánovaný zátah proti hlavě Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu. S odvoláním na představitele Pentagonu a tajné služby to napsal deník The New York Times. Kvůli odsunu vojska musela být operace urychlena.

Prezident USA Donald Trump Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Trump stahováním vojsk ze Sýrie zkomplikoval razii proti Bagdádímu, píše NYT

Operace zaměřená na dopadení Bagdádího se uskutečnila "z velké části navzdory Trumpovi, a ne díky němu," uvedli nejmenovaní činitelé, citovaní NYT.

Plán akce vznikl podle deníku už v létě, kdy CIA dostala informaci, že Bagdádí se skrývá ve vesnici v severozápadní Sýrii v oblasti kontrolované skupinou, která má blízko k Al-Káidě. CIA při výslechu jedné z manželek Bagdádího získala informaci, že Bagdádímu poskytl úkryt šéf skupiny Hurás al-Dín.

Zpravodajci pak při nalezení úkrytu úzce spolupracovali s iráckými a kurdskými službami a snažili se monitorovat Bagdádího pohyb. Trump pak oznámil stahování amerických vojáků z oblasti, což usnadnilo invazi turecké armády. To situaci v místě značně zkomplikovalo, protože Turecko považuje kurdské milice YPG, které byly spojencem USA v boji proti Islámskému státu, za teroristy. Operace na dopadení Bagdádího proto musela být urychlena, hrozilo totiž, že se lídr IS opět přesune. Vystopovat jej by poté bylo mnohem obtížnější, napsal NYT.

Trump v neděli oficiálně oznámil, že Bagdádí, dohnán americkými operativci na konec tunelu pod svým úkrytem, spáchal spolu se svými třemi dětmi sebevraždu odpálením vesty s výbušninami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků