Hlavní obsah
Abú Bakr Bagdádí Foto: Profimedia.cz

Prvním chalífou Islámského státu se stal 29. června 2014 abú Bakr Bagdádí (أبو بكر البغدادي‎; narozený 28. července 1971, vlastním jménem Ibrahím Awwád Ibrahím Alí al-Badrí ابراهيم عواد ابراهيم علي البدري), který stál od roku 2010 v čele Islámského státu v Iráku. Podobně jako u mnohých jiných radikálních sunnitských vůdců jsou podrobnosti o jeho životě skoupé.

Abú Bakr Bagdádí Foto: Profimedia.cz
Abú Bakr Bagdádí

Narodil se zřejmě v irácké Sámarře a studoval na univerzitě v Bagdádu islámskou kulturu, historii, šaríu a právní vědu. Plachý introvertní student nepřitahoval větší pozornost.

Po americké invazi do Iráku se podílel na zrodu radikální skupiny Džamát Džá'iš Ahl As-Sunna wa-I-Džamá'a (Jamaat Jaysh Ahl al-Sunnah wa-l-Jamaah), která působila v provinciích Sámarra, Bagdád a Dijála. Byl v ní hlavou výboru pro šaríu.

Americké síly Bagdádího dopadly 2. února u Fallúdži. Zadržován byl až do prosince 2004 v táboře Camp Bucca, kde se setkal s mnoha vězněnými prominenty režimu Saddáma Husajna i dalšími radikály, kterýžto kontaktů později využil při budování Islámského státu. Američané jej propustili, protože dospěli k závěru, že tento civilista nepředstavuje žádné riziko.

Po propuštění opět působil ve skupině Džamát Džá'iš Ahl As-Sunna wa-I-Džamá'a. Když irácká Al-Káida v Mezopotámii zřídila v lednu 2006 zastřešující Radu mudžáhidů v Iráku ((مجلس شورى المجاهدين في العراق , Madžlis šúrá al-mudžáhidín fí-l-‘Irák), vedení skupiny, ve které Bagdádí působil, jí slíbilo věrnost a stalo se jejím členem. V radě působil Bagdádí opět ve výboru pro šaríu. Když rada vyhlásila v říjnu 2006 Islámský stát v Iráku, Bagdádí dostal na starosti dozor nad všemi výbory pro šaríu v jednotlivých provinciích.

Koláž starších snímků abú Bakra Bagdádního

Foto: Profimedia.cz

Když byly v dubnu 18. dubna 2010 při společné americko-irácké akci u Tikrítu zabity dvě hlavní postavy Islámského státu abú Umar Bagdádí a abú Ajjub Masrí, byl do jeho čela 16. května vybrán abú Bakr Bagdádí.

Pod jeho vedením se Islámský stát v Iráku zotavil z ran a porážek, které utrpěl, a začal páchat atentáty a obsazovat pouštní území v Sýrii. Pokus ovládnout na jaře 2013 Frontu an-Nusra mu nevyšel a vedl k roztržce s Al-Káidou, což ho ale nijak neoslabilo.

Abú Bakr Bagdádí při kázání v mešitě v Mosulu

Foto: Profimedia.cz

Když Islámský stát v Iráku v Levantě ohlásil 29. června vyhlášení chalífátu a přejmenoval se na Islámský stát, oznámil současně, že v jeho čele stojí chalífa Ibrahím, což je nové jméno abú Bakra Bagdádího.

Chalífa krátce poté v červenci 2014 kázal ve velké mešitě v dobytém Mosulu. Protože se pak už na veřejnosti neobjevoval, sílily spekulace, že byl při některém z amerických náletů zabit nebo těžce zraněn. Nikdy se to ale nepotvrdilo.
V únoru 2016 se zřejmě objevil v mešitě ve Fallúdži.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků