Hlavní obsah
Jen O'Malley Dillonová Foto: Profimedia.cz

Bidenova poradkyně se vulgárně obula do republikánů. Naštvala tím i demokraty

Joe Biden si jako zástupkyni svého personálního šéfa Bílého domu vybral Jen O'Malley Dillonovou. Možná bude ale muset svoji volbu ještě přehodnotit. O'Malleyová se totiž v nedávném rozhovoru nevybíravě obula do republikánů. Finanční dárci Bidenovy kampaně ji vyzvali k omluvě, vadí jim, že zpochybňuje poselství jednoty.

Jen O'Malley Dillonová Foto: Profimedia.cz

Reklama

Bidenova poradkyně se vulgárně obula do republikánů. Naštvala tím i demokraty

Inkriminovaná věta zazněla v rozhovoru pro americký časopis Glamour. V něm se Dillonová snažila vysvětlit, že je v politice důležité spolupracovat i s lidmi, se kterými si nerozumíte.

Uvedla příklad z primárek, kdy se Bidena novináři ptali, zda si myslí, že bude schopen pracovat s republikány. „Neříkám, že to není banda s*áčů. Mitch McConnell (šéf senátních republikánů, pozn. red.) je hrozný,” řekla Dillonová a pokračovala s dovysvětlením, že i přesto s nimi nový prezident umí najít společnou řeč.

Její vyjádření ale vzbudilo vášně, a to nejen mezi republikány, o kterých mluvila. Jak uvádí server Axios, několik Bidenových blízkých poradců je na Dillonovou naštvaní.

Nově zvolený prezident totiž v průběhu kampaně několikrát opakoval, že republikáni nejsou jeho nepřátelé. Naopak, například McConnella několikrát označil za „přítele”.

Návrat k normálu?

Demokraté od konce voleb vystupují na veřejnosti jednotně a disciplinovaně. Báli se, že by podobná vyjádření mohla dát možnost republikánům, aby zpochybnili Bidenův obraz spojovatele společnosti a nekonfliktního politika.

Netrvalo to dlouho, a přesně to se nakonec stalo. „Biden mluví o jednotě a hojení ran, ale chcete vědět, co si doopravdy myslí? Přečtěte si, jak člověk, kterého chce jako zástupce personálího šéfa Bílého domu, označuje republikány v Kongresu jako bandu s*áčů,” rozčiloval se na Twitteru senátor za Floridu Marco Rubio.

Několik významných finančních dárců kampaně požaduje, aby se Dillonová za svoje slova omluvila. „Pro ty z nás, kteří od prvního dne podporovali Bidenovo volání po slušnosti a návratu k normálu, je tohle opravdu za hranou,” řekl jeden z nich.

Část komentátorů ale našla v kauze pozitiva. „Nic není větší návrat k normálu, než energická debata washingtonských hráčů o tom, jestli můžou někoho označit za s*áče,” napsal na Twitteru novinář Sahil Kapur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků