Hlavní obsah

Trump seřval magnáta Murdocha za to, že Fox News přiřkla Arizonu Bidenovi

Souboj kandidátů na amerického prezidenta je stále vyrovnaný, byť má k vítězství nakročeno momentálně spíš Joe Biden. Jedním ze států, kde se rozhoduje, zůstává Arizona, byť televize Fox News (a později i agentura AP) vítězství v tomto státě přiřkla Bidenovi. To rozzuřilo Donalda Trumpa, který se křikem pokoušel přimět mediálního magnáta Ruperta Murdocha, aby oznámení nechal stáhnout.

Reklama

Trump seřval magnáta Murdocha za to, že Fox News přiřkla Arizonu Bidenovi

Ke čtvrtečnímu dopoledni vedl v Arizoně Joe Biden o necelých 60 tisíc hlasů, jeho náskok se pomalu snižuje a zbývá sečíst ještě desítky tisíc hlasů. Přesto televize Fox News a agentura AP zabarvily tento jihozápadní stát modře.

I vzhledem k tomu, že v korespondenčním hlasování mají navrch demokraté, analytici Fox News ve středu ráno středoevropského času vyhodnotili Bidenovo vedení v Arizoně o více než pět procentních bodů jako neotřesitelné. K Fox News se o něco později přidala agentura AP (která je jinak považována ve svých odhadech za velmi konzervativní a uvážlivou), zatímco například CNN a ABC ponechali „bojiště Arizona“ otevřené.

Analytici z Trumpovy kampaně jsou ovšem přesvědčeni, že současný prezident má šanci situaci v Arizoně ještě zvrátit. Trumpa proto rozzuřilo, když zrovna republikánská televize ho v Arizoně předčasně odepsala.

Rupert Murdoch

Foto: Profimedia.cz

Krátce po rozhodnutí Fox News Trump osobně volal mediálnímu magnátovi a místopředsedovi správní rady stanice Rupertu Murdochovi a podle zdroje serveru Vanity Fair prezident křičel na Murdocha a požadoval stažení informace o demokratickém ovládnutí Arizony. To však devětaosmdesátiletý Murdoch odmítl.

Výrok prohlásit boj o Arizonu za rozhodnutý kritizovali podle Vanity Fair i někteří zaměstnanci televize. „Tak jsme se báli, že se na nás bude koukat jako na protrumpovské, že jsme se úplně obrátili na druhou stranu,“ uvedl jeden z pracovníků stanice.

Pro Murdocha je to jen byznys

Vztah televize Fox News, která je brána za hlásnou troubu republikánů, a prezidenta Trumpa rozhodně není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ve stanici působí moderátoři, kteří se nebojí být k Trumpovi kritičtí, nejlepším příkladem je Chris Wallace, který moderoval jednu z kandidátských debat.

Murdoch sám se k Trumpovi staví rezervovaně. Podle zdrojů Vanity Fair svému okolí vyprávěl, že je přesvědčen o tom, že Trump volby prohraje. Není to poprvé, co se s Trumpem střetl. Už v létě na něj prý Trump křičel „že zpravodajství Foxu je nefér a jejich průzkumy jsou fake“.

Pro mnohé je Murdochův postoj ryze pragmatickým. Je přesvědčen, že Trump odejde z Bílého domu, a snaží se posunout své mediální impérium do „doby potrumpovské“. „Pro Ruperta je to o byznysu,“ sdělil Vanity Fairy zdroj z Murdochova okolí.

A tak zatímco většina zpravodajských agentur uvádí u kolonky Biden 253 získaných volitelů, Fox News prezentuje číslo 264. Pokud Biden získá jakýkoliv další stát, o který se v současné chvíli ještě hraje, bude právě pravicová republikánská Fox News paradoxně tou první stanicí, která oznámí vítězství demokratického kandidáta. Pokud se situace v Arizoně ještě nezmění.

Projekce většinou vycházejí

Je běžnou praxí zpravodajských agentur, že přisuzují vítězství ve státech jednotlivým kandidátům dříve, než jsou sečteny všechny hlasy. Jejich analytické týmy totiž odhadují, kolik a jaké hlasy ještě zbývá sečíst a zda má oponent vůbec šanci obrátit výsledek.

Tyto odhady jsou sázkou na jistotu a obvykle bývají velice přesné, někdy ale nemusejí vyjít. V roce 2000 téměř všechny zpravodajské agentury přinesly zprávu o tom, že na Floridě vyhrál Al Gore a přepočítání hlasů potom ukázalo, že zvítězil George Bush mladší.

Letošní volby jsou v odhadování ještě o něco těžší vzhledem k několikanásobně vyššímu počtu odevzdaných korespondenčních hlasů, které se v řadě zemí sčítají jako poslední.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků