Hlavní obsah
Volební lístky budou každému občanovi doručeny na adresu trvalého bydliště nejpozději 3 dny před volbami. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Hlasovací lístky: kdy vám přijdou do schránky a co dělat, když je ztratíte?

Volby do Senátu se konají v roce 2020 společně s volbami do zastupitelstev krajů, ale volební lístky od sebe rozeznáte na první pohled: úřední obálky i samotné hlasovací lístky jsou od sebe barevně odlišeny. A kdy je můžete ve schránce na adrese svého trvalého bydliště očekávat? Nejpozději 3 dny před volbami, tedy 29. září.

Volební lístky budou každému občanovi doručeny na adresu trvalého bydliště nejpozději 3 dny před volbami. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Hlasovací lístky: kdy vám přijdou do schránky a co dělat, když je ztratíte?

 

Volby do Senátu

  • Obálka i lístky jsou žluté (platí pro první kolo voleb).
  • Každý kandidát má samostatný hlasovací lístek se svým číslem.
  • Hlasovací lístky nemusí tvořit úplnou číselnou řadu (přihláška některého kandidáta nemusela být zaregistrována).
  • Pro případné druhé kolo voleb jsou lístky i úřední obálka barvy šedé a voliči je neobdrží předem, ale přímo ve volební místnosti v den voleb.

Volby do zastupitelstev krajů

  • Obálka i lístky jsou šedé.
  • Každá politická strana, politické hnutí nebo koalice má samostatný volební lístek se svým vylosovaným číslem.
  • Dodané hlasovací lístky nemusí tvořit úplnou číselnou řadu, neboť některé z kandidujících politických stran, politických hnutí a koalic nekandidují ve všech krajích, nebo pokud kandidátní listina kandidujícího subjektu nebyla zaregistrována.
  • Na volebním lístku může volič kroužkem udělit až 4 preferenční hlasy konkrétním kandidátům (vždy však jen v rámci jedné strany, hnutí či koalice: více lístků v jedné obálce volbu zneplatní).

V případě ztráty nebo nedoručení hlasovacích lístků se nic neděje –⁠ od člena volební komise obdržíte náhradní. U voleb tedy potřebujete hlavně platný doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas).

Vzorové hlasovací lístky a informace o případných tiskových chybách na hlasovacím lístku budou zveřejněny ve volební místnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků