Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Deml, ČTK

Střední školy mohou nejpozději dnes rozhodnout, zda přijmou žáky bez přijímaček

Ředitelé středních škol mohou nejpozději v pondělí 8. března rozhodnout, zda přijmou uchazeče o čtyřleté maturitní obory bez přijímacích zkoušek. Podmínkou je, že počet zájemců o studium v dané škole nepřevyšuje předpokládaný počet přijímaných a ředitel tuto možnost už dříve uvedl v kritériích pro přijetí. Uchazeči se mohli k přijímacímu řízení na SŠ hlásit do 1. března.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Deml, ČTK
Střední školy mohou nejpozději dnes rozhodnout, zda přijmou žáky bez přijímaček

Jednotné přijímací testy, které organizuje Cermat z češtiny a matematiky, se mají podle dosavadního harmonogramu konat na čtyřleté obory 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 14. a 15. dubna. Školní přijímací zkoušky by měly být na maturitních oborech od 12. do 28. dubna.

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová ale minulý týden sdělila, že úřad kvůli epidemii covidu-19 zvažuje posunutí termínů. Rozhodnout by se podle ní mohlo do konce aktuálního týdne. Už loni se přijímací zkoušky kvůli epidemii konaly místo dubna v červnu.

„Celkový přehled o uchazečích, kteří letos budou konat jednotnou přijímací zkoušku, v současné chvíli ještě nemáme,” řekl koncem minulého týdne Marek Lehečka z referátu vnějších vztahů Cermatu.

Školy podle něj mohou předat údaje o uchazečích do informačního systému Cermatu do poloviny tohoto týdne. Loni se na čtyřleté obory přihlásilo zhruba 69 tisíc uchazečů a na osmiletá či šestiletá gymnázia kolem 25 tisíc žáků pátých a sedmých tříd. Většina se hlásila na dvě školy.

Jednotné přijímačky povinné jen na víceletých gymnáziích

Kvůli epidemii covidu-19 oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO) již loni na podzim, že jednotné přijímací zkoušky budou letos povinné jen na víceletých gymnáziích. Na čtyřletých oborech se konat nemusí.

Ředitelé škol se mohli do konce ledna rozhodnout, zda místo zkoušek organizovaných Cermatem budou dělat jen vlastní školní přijímací zkoušky, případně budou moct přijmout uchazeče bez zkoušek, pokud jejich počet nepřesáhne počet nabízených míst. Většina škol nicméně podle zjištění ČTK zůstala u jednotných přijímacích testů.

Podobně jako loni se u jednotných přijímacích zkoušek letos prodlouží čas. Na rozdíl od minulého roku, kdy měli uchazeči na složení zkoušky jediný pokus, letos zatím ministerstvo počítá s tím, že se budou konat obvyklé dva termíny.

Zájemci o obory s talentovou zkouškou mohli v aktuálním školním roce podávat přihlášku do 30. listopadu. Talentové zkoušky do uměleckých oborů se dělaly v lednu, na sportovních gymnáziích jejich období začalo rovněž v lednu a potrvá do konce března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků