Hlavní obsah
Velké zrcadlo teleskopu Jamese Webba Foto: NASA/Desiree Stover

NASA kvůli koronaviru odloží start teleskopu Jamese Webba

Vypuštění teleskopu Jamese Webba americké kosmické agentury NASA plánované na březen 2021 bude kvůli koronaviru nutné odložit. Napsal to server SpaceFlight Now s odvoláním na šéfa vědeckých misí NASA Thomase Zurbuchena, který nicméně doufá, že start se příští rok nakonec uskuteční.

Velké zrcadlo teleskopu Jamese Webba Foto: NASA/Desiree Stover
NASA kvůli koronaviru odloží start teleskopu Jamese Webba

„Vypuštění vesmírného dalekohledu Jamese Webba v březnu 2021 nebude možné, protože pandemie nemoci covid-19 způsobené koronavirem si vynutila padesátiprocentní snížení stavu personálu zapojeného do sestavování a testování vesmírného dalekohledu,” vysvětlil Zurbuchen.

Nejde podle něj o důsledek „žádné chyby nebo nějakého špatného řízení”.

Termín vypuštění teleskopu se v minulosti už několikrát posouval. Úřad NASA původně doufal, že jej na oběžnou dráhu dostane už v roce 2007.

„Ne každý byl k dispozici. Různě byly pozitivní případy (potvrzení nákazy koronavirem)... V březnu nepoletíme, absolutně nepoletíme v březnu,” citoval SpaceFlight Now vyjádření šéfa vědeckých misí NASA.

Zkoumání vývoje po velkém třesku i hledání života

Dalekohled Jamese Webba má v budoucnu nahradit již dosluhující Hubbleův teleskop, patřící rovněž NASA. Bude využit především ke zkoumání vývoje prvních galaxií a hvězd po takzvaném velkém třesku, jenž byl podle vědecké teorie počátkem vzniku vesmíru.

K důležitým cílům bude patřit i pátrání po známkách možného života mimo sluneční soustavu.

Termín vypuštění teleskopu se v minulosti již několikrát posouval. Úřad NASA původně doufal, že jej na oběžnou dráhu dostane už v roce 2007. Naposledy se měl dalekohled do vesmíru vydat letos v květnu, ale NASA rozhodla, že se tak v zájmu pečlivé přípravy stane v březnu 2021.

Pandemie covidu-19 si teď však vynutila další odklad, neboť sestavování a testování se od března výrazně zpomalila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků