Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

MŠMT doporučilo školám a školkám, aby se připravily na distanční zápisy bez dětí

Zápisy do 1. tříd ZŠ a do mateřských škol se budou letos zřejmě jako loni konat bez přítomnosti dětí. Ministerstvo školství sdělilo školám, aby se s ohledem na epidemii připravily opět na distanční podobu zápisů. Vyplývá to z materiálu, který poskytla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Období zápisů do prvních tříd zůstane podle plánu od 1. do 30. dubna a ve školkách od 2. do 16. května.

Ilustrační foto. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
MŠMT doporučilo školám a školkám, aby se připravily na distanční zápisy bez dětí

„Přestože je v běžných podmínkách zápis do 1. třídy za přítomnosti dětí a rodičů významnou událostí v životě rodiny i školy, je třeba se letos připravit na zápis v distanční podobě,“ informovalo ministerstvo školy.

„Vzhledem k tomu, že nelze předvídat, jaká budou platit mimořádná opatření v době konání zápisů, je důležité nastavit organizaci zápisu tak, aby umožňovala distanční průběh od začátku do konce a zároveň vycházela vstříc individuálním podmínkám jednotlivých rodin,“ napsal úřad i ředitelům MŠ.

Aby se ve škole nepotkávalo moc lidí

Podle zákona mohou rodiče doručit žádost o přijetí dítěte do datové schránky školy, e-mailem s elektronickým podpisem, poštou nebo osobním podáním ve škole. Pokud přihlášku pošlou např. e-mailem bez elektronického podpisu nebo faxem, musí ji do pěti dnů ve škole ještě potvrdit, jinak ji zařízení nebere v potaz.

V případě osobního podání zmínilo MŠMT možnost schránek u vchodu do budovy nebo rezervace časů pro individuální schůzky, tak aby se ve škole nepotkávalo moc lidí. Součástí žádosti má být kopie rodného listu dítěte, ve školkách s výjimkou posledního roku před školou ještě potvrzení o řádném očkování.

Více času na zápisy než dva dny

Zatímco v minulosti trvaly zápisy v jednotlivých školách obvykle jeden až dva dny, letos doporučuje ministerstvo podobně jako loni stanovit delší časový úsek.

„Je totiž možné, že někteří rodiče budou mít v době konání zápisu nařízenou karanténu či izolaci, stejně jako nelze vyloučit, že bude například omezen provoz vaší základní školy,“ vysvětlil úřad.

V mateřských školách doporučil využít pro zápisy celého období od 2. do 16. května.

Dvacet procent sedmiletých po odkladu

Zápisy do prvních tříd se letos týkají dětí narozených od 1. září 2014 do 31. srpna 2015 a zhruba 20 procent sedmiletých, které loni dostaly odklad. Ve výjimečných případech mohou rodiče zapsat i dítě, které by do školy nastupovalo v pěti letech.

Loni nastoupilo do škol podle odhadu školského resortu zhruba 107 800 prvňáků. Školy přijímají přednostně děti ze spádových oblastí. V případě, že kapacita zařízení nestačí ani pro ně, mělo by o přijetí rozhodnout losování.

Předškolní vzdělávání je povinné pro děti, které do 31. srpna dosáhnou pěti let. Rodiče ale mohou dítě do školky jen zapsat a pak ho vzdělávat sami doma. Oznámení o individuálním vzdělávání v takovém případě musí řediteli školky předat nejpozději tři měsíce před začátkem školního roku, tedy do 31. května.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků