Hlavní obsah
Končící rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Foto: Jan Handrejch, Právo

Masarykova univerzita začala s odebíráním titulů plagiátorům

Končící rektor Masarykovy univerzity (MUNI) v Brně Mikuláš Bek zahájil u 10 lidí řízení o možném odebrání vysokoškolského titulu kvůli plagiátorství v diplomové práci. Případy nyní posoudí komise expertů, rozhodnutí by mohlo padnout do konce roku.

Končící rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Foto: Jan Handrejch, Právo
Masarykova univerzita začala s odebíráním titulů plagiátorům

„Je to deset prací, kde jsem se rozhodl zahájit řízení o vyslovení neplatnosti vykonání závěrečné zkoušky nebo její součásti. Pořád to není rozsudek. Teď začíná řízení podle zákona,“ konstatoval Bek.

Rozhodnutí končící rektor, kterého od 1. září vystřídá dosavadní děkan lékařské fakulty Martin Bareš, podepsal minulý týden. Nyní se připravují komise, které texty znovu posoudí. Budou se podle Beka zabývat i tím, jakou „míru zavinění“ měl student a jakou jeho vyučující, který ho v diplomové práci vedl.

„Doufám, že tyto citlivé kauzy budou rozhodnuty do konce roku,“ dodal.

Odebrání titulu je možné u prací z posledních tří let. Desítka řízení začala po rozsáhlé kontrole, která se na plagiátorství zaměřila. MUNI posuzovala 1226 bakalářských, magisterských a rigorózních prací z let 2000 až 2018. Z posledních tří let pocházelo 326 textů.

„Těžké najít kandidáta na ministra...”

„Ke kontrole jsme se rozhodli v době, kdy se ukazovalo, že je v České republice těžké najít kandidáta na ministra, který by nebyl plagiátorem. Zpytovali jsme svědomí,” Vysvětlil Bek.

Narážel tak na dvě loňské kauzy, kdy kvůli opisování v diplomové práci v Babišově vládě záhy skončili ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce Petr Krčál (ČSSD).

Výsledky ukázaly, že opisování se víc objevuje v bakalářských pracích a u takzvaných aplikovaných oborů, tedy oborů zaměřených na praxi. Podle Beka mezi nejvíc frekventované patří obory z pedagogické fakulty či bakalářské programy na právnické fakultě.

„Ukazuje se, že v aplikovaných oborech je pokušení přebírat rozsáhlé texty větší,” sdělil. Podle něj tak stojí za úvahu, zda by se měla v některých oborech dělat diplomová práce a zda by se studium nemělo spíš ukončovat klauzurními zkouškami.

Podle univerzity studenti nejčastěji nedostatečně označují přebrané pasáže a špatně používají citace. Nejvíc prohřešků se objevuje v teoretických částech závěrečných prací, často se ale stává také to, že studenti do magisterské práce zahrnou velkou část své předchozí bakalářské.

Řízení o případném odebrání titulu dokončí nový rektor Martin Bareš. Podle něj kontrola ukázala, že plagiátorství na Masarykově univerzitě není masový jev. „V podezření je méně než jedno procento prací,” prohlásil Bareš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků