Hlavní obsah

Litr benzinu či nafty může stát i přes 55 korun, tvrdí ekonomové

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ceny pohonných hmot v Česku nadále rostou. Litr Naturalu 95 stojí průměrně 43,51 koruny, litr nafty 45,32 Kč. Nafta zdražuje rychleji, během 24 hodin vzrostla její cena o 1,17 Kč, benzin zdražil za stejnou dobu o 74 haléřů. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která průměrné ceny paliv sleduje. Podle ekonomů by se cena pohonných hmot mohla vyšplhat i přes 55 korun za litr, v nejhorších případech i přes 60 korun.

Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Ilustrační foto

Článek

Nejdražší benzin je v Libereckém kraji, litr tam stojí průměrně 43,88 koruny. Nejlevnější je v Karlovarském kraji, kde stojí 43,23 Kč. Nejdražší nafta je v Pardubickém kraji, kde litr stojí v průměru 45,77 Kč. Nejlevnější je naopak v Karlovarském kraji, kde stojí 44,95 koruny.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček uvedl, že astronomický růst cen pohonných hmot je důsledkem ropných šoků, které právě prožíváme. "Odhady renomovaných amerických bank předpokládají, že cena ropy vystoupá na 160 až 180 dolarům za barel. Při těchto cenách ropy, by se průměrné ceny pohonných hmot pohybovaly lehce nad hranicí 55 korun za litr," řekl Křeček.

To by českou ekonomiku podle něj mohlo přiblížit ke scénáři stagflace, proto lze očekávat, že na situaci bude reagovat vláda. "Z těchto důvodů si myslím, že nedojdeme do situace, kdy by průměrné ceny pohonných hmot přesáhly hranici 60 korun za litr," uvedl Křeček.

Ekonom: Bez zásahu vlády do dvou týdnů benzin za 50 Kč

Ekonomika

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda se domnívá, že v nejhorším scénáři by ceny pohonných hmot mohly přesáhnout 65 korun. "To ale předpokládá plné embargo na ruskou ropu a také to, že Fialova vláda by proti vysokým cenám nijak nezasáhla, například snížením DPH," uvedl Kovanda.

„V nejlepším možném scénáři válka na Ukrajině rychle skončí a ceny pohonných hmot se díky zklidnění trhu ustálí kolem 45 korun za litr s vyhlídkou návratu ke 40 korunám do konce letošního roku, nebo dokonce lehce pod tuto úroveň," dodal.

Podle Křečka se na ceny pohonných hmot z loňského roku vrátíme, jakmile se na trzích sníží nejistota v souvislosti s válkou na Ukrajině a budou zabezpečeny dostatečné dodávky ropy do Evropy. Poptávka se nyní podle něj výrazně zvýšila, protože lidé panikaří a dělají si zásoby do kanystrů.

Ropy je dost. Švagr vyzval prodejce, aby si bezdůvodně nenavyšovali marže

Válka na Ukrajině

"Je to podobné jako nakupování rýže a těstovin při první vlně pandemie. Následně budou lidé spotřebovávat vytvořené zásoby a poptávka po nákupu pohonných hmot klesne. Vysoké ceny u čerpacích stanic omezí využívání automobilové přepravy. Mnozí lidé však nebudou mít na výběr a budou muset vyšší ceny akceptovat," uvedl Křeček.

Vláda se má růstem cen pohonných hmot zabývat ve středu. Ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli v České televizi uvedl, že ve hře jsou například stanovení nejvyšších možných cen, úpravy daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřebních daní u klíčových produktů nebo nastavení nových slev na poplatníka.

Foto: Novinky

Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 7. březnu

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám