Hlavní obsah

Ropy je dost. Švagr vyzval prodejce, aby si bezdůvodně nenavyšovali marže

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr vyzval distributory a prodejce pohonných hmot, aby přistupovali ke zvyšování cen uvážlivě a nenavyšovali neobjektivně marže. Situaci kolem dodávek ropy a ropných produktů na český trh SSHR monitoruje, v tuto chvíli je situace se zásobováním v normálu. Švagr to řekl po jednání instituce s názvem Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze (NESO).

Foto: www.sshr.cz

Pavel Švagr

Článek

NESO sleduje dodávky ropy a ropných produktů do ČR a jsou v ní zastoupeny všechny velké firmy na trhu s pohonnými hmotami. Její členové nyní dvakrát denně informují SSHR o aktuální situaci v zásobování.

"V rámci jednání NESO jsme vyzvali všechny distributory a prodejce, aby vysvětlovali cenovou politiku, aby přistupovali k růstu cen velmi uvážlivě, protože byli bychom velmi neradi, aby ta současná situace byla zneužita některými distributory k neobjektivnímu navyšování svých marží," řekl Švagr.

Současný růst cen pohonných hmot je podle Švagra pro všechny občany i dopravce citlivý. "Růst cen je dán růstem ceny ropy, ale také růstem biosložky v kombinaci s oslabující korunou," uvedl Švagr.

Ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic v současné době stále rostou. Litr Naturalu 95 stojí průměrně 42,77 koruny, litr nafty 44,15 Kč. Nafta zdražuje rychleji, v porovnání s pátkem jsou její ceny vyšší o 1,83 koruny, benzin zdražil za stejnou dobu o 1,19 Kč.

Benzin už za 50 korun, vláda zváží strop

Ekonomika

Vláda se má růstem cen pohonných hmot zabývat ve středu. Ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli v České televizi uvedl, že ve hře jsou například stanovení nejvyšších možných cen, úpravy daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřebních daní u klíčových produktů nebo nastavení nových slev na poplatníka.

Síkela je proti zastropování

Se stanovením cenové stropu nesouhlasí ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). "Než začneme přemýšlet o zastropování cen pohonných hmot, měli bychom si uvědomit, že ropy je na světových trzích dostatek a vliv na růst cen pohonných hmot v České republice má kromě ruské agrese také oslabování koruny a snaha předzásobit se ze strany spotřebitelů," uvedl v neděli Síkela na twitteru.

Dodal, že stanovení stropu cen je navíc plošný druh opatření, což dlouhodobě nepodporuje. "A je třeba promyslet, zda to pomůže současnou situaci vyřešit. Nebo jestli to naopak nepovede k nakupování zásob za uměle snížené ceny a v důsledku toho k dalšímu tlaku na růst cen," uvedl Síkela.

Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) uvedl, že zásoby distributorů pohonných hmot jsou dostatečně vysoké. "A i při rostoucí poptávce určitě není důvod k panickým nákupům. Navíc připomínám, že ČR má strategické rezervy v ropě a pohonných hmotách na 90 dnů," uvedl Loula.

Reklama

Výběr článků

Načítám