Hlavní obsah
Na třetím místě se umístila vinice v Rakousku. Foto: Profimedia.cz

Nejlepší vinice světa: Jedna z nich číhá přímo za humny

Každoroční vyhlášení nejlepších vinic světa proběhlo letos kvůli koronavirové pandemii online. Přesto ukazuje žebříček toho nejlepšího, co světové vinice nabízejí. Loňské vítězství obhájila argentinská vinice Zuccardi Valle de Uco. Na třetím místě se umístila rakouská vinice, kam to Češi mají, co by kamenem dohodil.

Na třetím místě se umístila vinice v Rakousku. Foto: Profimedia.cz
Nejlepší vinice světa: Jedna z nich číhá přímo za humny

Jak se vlastně pozná taková nejlepší vinice? Není to o jednom či dvou kritériích, porotci jich hodnotí celou řadu.

„Posuzujeme celkové prostředí, víno, jídlo, personál, architekturu, atmosféru či třeba kvalitu prohlídky,” říká Andrew Reed, zakladatel projektu The World's Best Vineyards.

Prvenství získala vinice na úpatí And, kde vyrostl i moderní komplex pro hosty.

Foto: Profimedia.cz

Letošní ročník na prvních dvou místech nepřinesl oproti loňskému roku žádnou změnu.

Vítězství obhájila argentinská vinice Zuccardi Valle de Uco před uruguayskou Bodega Garzón. Rodinná firma Zuccardi funguje od roku 1963 a před čtyřmi lety do okolí vinic přibyl nový areál s vinařstvím a ubytováním.

Přehled 10 nejlepších vinic 2020
Zuccardi Valle de Uco
Argentina
Bodega Garzón
Uruguay
Domäne Wachau
Rakousko
Montes
Chile
Robert Mondavi Winery
USA
Marqués de RiscalŠpanělsko
Château Smith Haut Lafitte
Francie
Quinta do Crasto
Portugalsko
Antinori nel Chianti Classico
Itálie
Viña Vik
Chile

Na stupně vítězů se dostala také vinice Domäne Wachau z Dolních Rakous, kterou Češi mají skutečně za humny. Francie, tradiční bašta vinařství, má díky Château Smith Haut Lafitte svého zástupce na sedmém místě a oproti loňskému roku se tak země vrátila do elitní desítky.

O jednoho zástupce méně, celkem čtyři, má v TOP 10 Jižní Amerika. Kromě prvních dvou míst zabodovaly i dvě vinice z Chile. Své místo si v desítce vybojovala také celkově pátá vinice Robert Mondavi Winery z Kalifornie. Největším skokanem je pak jihoafrická vinice Delaire Graff Estate, která poskočila o 25 míst na celkové 14. místo a patří jí titul nejlepší africké vinice.

Jak ale sám Reed připouští, nelze jednoduše říct, co je vlastně nejlepší. „Stejně jako u skvělého vína, i při hodnocení vinic neexistuje přesná definice hodnocení,” dodal podle CNN pořadatel a vyjádřil naději a podporu vinařům ve zvládnutí koronavirové krize.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků