Hlavní obsah
Ředitelka společnosti Respilon Jana Zimová s novou ústenkou na obličeji na obrázku. Foto: Miroslav Homola, Právo

Chlubili se unikátními nanorouškami, teď jim brněnské VUT hrozí žalobou

Brněnskou společnost Respilon, která se v době koronakrize chlubila, že bude v půli května vyrábět roušky z nanomateriálu hubícího viry, čeká zřejmě soudní spor s Vysokým učením technickým v Brně (VUT) kvůli zneužití autorských práv a poškození dobrého jména.

Ředitelka společnosti Respilon Jana Zimová s novou ústenkou na obličeji na obrázku. Foto: Miroslav Homola, Právo
Chlubili se unikátními nanorouškami, teď jim brněnské VUT hrozí žalobou

Zástupci společnosti totiž ani po téměř měsíci nesplnili požadavky VUT, například ten, aby se u svých produktů na e-shopu přestala zaštitovat jménem univerzity. Kromě toho firmu řeší Česká obchodní inspekce a v minutých týdnech čelila vlně kritiky kvůli neoprávněnému užívání certifikátů jiné firmy či neplnění objednávek.

Celou kauzu odstartoval tweetem z 9. dubna rektor VUT Petr Štěpánek, v němž Respilon označil za „šmejdy“, a následně škola odstoupila také od společného projektu, který měl odstartovat letos a prostřednictvím devítimilionového grantu jej financovala Technologická agentura ČR.

Po měsíci bez reakce

Zástupci společnosti ředitel Roman Zima a jeho manželka a jednatelka Jana Zimová poté požádali o osobní schůzku. K ní podle kancléře univerzity Kamila Gregorka došlo 24. dubna a na ní je VUT vyzvalo ke splnění několika podmínek: stáhnout údajně zavádějící tvrzení, přestat se zaštitovat jménem školy, vydat veřejně prohlášení, v němž bude vše vysvětleno a uvedeno na pravou míru.

Ze schůzky vzešel také termín, dokdy tak má Respilon učinit, ale termín společnost nedodržela a podle Gregorka nyní ani nekomunikuje. „My jsme teď ve stavu, že nám Respilon žádnou odpověď neposlal, takže jsme se s panem rektorem dohodli, že bychom připravili už definitivní písemnou výzvu. Tu nyní připravujeme a ještě neodešla. Pokud by na ni nezareagovali, tak přistoupíme k právním krokům,“ sdělil Právu kancléř s tím, že cílem bude dosáhnout stažení nepravdivých informací a ochrana autorských práv a duševního vlastnictví univerzity.

„Cítíme, že jsme v právu a měli bychom se hájit, protože nechceme, aby se dělo, že nás někdo bude poškozovat, a aby bylo vnímáno, že takový precedent je možný. To vedení univerzity ani fakult netoleruje,“ dodal.

Dále pak podle něj univerzita chtěla vysvětlit, na základě čeho společnost Respilon využívá poznatky z výzkumu, který VUT před lety dělalo pro již neexistující Zimovu společnost Redspeare. Z této spolupráce mimochodem zůstal VUT doteď za touto firmou dluh zhruba 250 tisíc korun.

Neurčité a obecné odpovědi

„Jednali jsme se subjektem A a najednou subjekt B tvrdí, že má od nás nějaký výzkum. Chceme tedy vědět, jak je to právně vyřešené, například licenční smlouvou, protože naše právní vztahy a tím pádem užití duševního vlastnictví by­lo směřováno vůči společnosti Redspeare, která vlastně ne­existuje, nikoliv Respilonu,“ vysvětlil problém Gregorek.

Právo zaslalo jednatelce společnosti Janě Zimové několik konkrétních dotazů ohledně jednání s VUT, pochybných certifikátů či toho, jak do budoucna chtějí doložit, že jejich případné výrobky obsahují materiál, který odpovídá přiloženému certifikátu. Ta na ně ovšem odpověděla velmi obecně, neurčitě a spíše šlo o PR firmy než o konkrétní odpovědi.

Ohledně schůzky s rektorem Zimová napsala: „K jednotlivým okruhům témat, která řešíme, mohu říct, že k nim přistupujeme tak, aby byla vyřešena k oboustranné spokojenosti. Nemohu být konkrétnější, protože celou zále­žitost nemáme uzavřenou.“ V případě dalších dotazů se Zimová například odvolávala na obchodní tajemství či opět odpovídala obecně.

Termín spuštění výroby neznámý

Konkrétní nechtěla být ani ohledně termínu spuštění výroby svých produktů v brněnském Technologickém parku vlastněném Brnem, kam společnost přesouvá svůj výrobní závod a kde by se mělo vyrábět avizovaných sto tisíc roušek denně.
Výroba měla začít v polovině května, avšak stále se tak nestalo. Podle Zimové se finišuje s přípravami. Kdy se tedy výroba případně rozjede, tedy stále není jasné.

Na trhu ještě nejsou ani „zabijácké“ masky, které firma slibovala v půli března.
Redakce jejím prostřednictvím taktéž položila dotaz jejímu manželovi a řediteli společnosti Romanu Zimovi, zda hodlá vyrovnat dluh za svou již zaniklou společnost Redspeare, avšak odpovědi se nedočkala. Stejně tak jako univerzita.

„Pan Zima v rámci osobního jednání nabídl, že by v rámci dobrých vztahů tuto částku vyrovnal on jako fyzická osoba. Ale ani k této oblasti jeho vlastního návrhu nemáme žádný konkrétní návrh smlouvy ani nic dalšího. Byla to bohužel pouze proklamace na tom společném jednání,“ uvedl kancléř VUT.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků