Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Zoufalí lékaři shánějí roušky i dezinfekci na internetu, žádají lidi o pomoc

Praktičtí lékaři, zubaři, ambulantní specialisté, ale i lékárníci. Ti všichni nyní zoufale shánějí roušky, respirátory nebo dezinfekce. Situace u mnohých z nich je tak špatná, že pomoc hledají na internetu, kde oslovují veřejnost s prosbou, jestli má někdo doma nakoupené větší množství ochranných prostředků, aby jim je poskytl.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Zoufalí lékaři shánějí roušky i dezinfekci na internetu, žádají lidi o pomoc

Jindy pouze humoristická stránka Paralelní listy odkazuje na stále narůstající seznam více než šesti stovek ordinací, lékáren či dokonce nemocnic, které žádají o pomoc. Odkaz zde.

„S nápadem za námi přišel fanoušek, se kterým jsme ho realizovali, protože jsme vyhodnotili situaci ku prospěchu věci. S výraznějšími zprávami ohledně pomoci jsme se zatím bohužel neshledali. Pouze s prosbami,“ popsal situaci správce stránky.

Oslovit takto veřejnost se rozhodli i manželé Ročákovi. Stomatoložka Lenka Ročáková Právu řekla, že taková je nyní smutná realita. „Máme v ordinaci pár ústenek a ty nám brzy dojdou. Dezinfekční mýdlo přestalo existovat, gely budou možná za měsíc. Všechno jsme se snažili objednat, ale až nám dojdou naše zásoby, nebudeme mít s čím pracovat,“ řekla.

Podle Ročákové neměli lékaři moc možností, jak krizové situaci předejít. „Tyto věci normálně nemá smysl nakupovat po kvantech, třeba dezinfekce mají expirační dobu, pak už nejsou účinné. A navíc jsou drahé, takže těžko lze mít pro jednu ordinaci dezinfekce za sto tisíc korun v zásobě,“ upozornila.

Stomatologové jsou přitom podle ní v první linii, při vrtání se víří vzduch, krev i sliny. „A zkuste si to nyní dělat bez ochranných pomůcek,“ upozornila lékařka.

Její manžel Karel Ročák provozuje ortopedickou ambulanci, ve které už ale neotevře. „Žádný výrobce nám nyní z rozhodnutí vlády nemůže ochranné pomůcky prodat, tak jsem zavřel, nedělám tam akutní výkony, takže je zbytečné, aby se v ordinaci potkávali lidé,“ vysvětlil Ročák.

Kromě praxe pracuje i v olomoucké Fakultní nemocnici, kde jeden z lékařů už onemocněl.

„Na klinice rušíme ambulantní provoz a budeme dělat jen urgentní případy. Ale nevím, kolik toho nemocnice má, aby se mi nestalo, že půjdu na urgentní příjem a nebudu mít pomůcky. I proto jsme se do seznamu napsali,“ vysvětlil Ročák.

Na seznamu jsou i mnohé lékárny. Podle mluvčí České lékárnické komory Michaely Bažantové jsou lékárníci bez roušek i respirátorů, zatím se na ně nedostalo.

„Máme jen dezinfekce, ty si umíme připravit. Ale nemáme ochranné pomůcky, a to je problém, protože lidé chodí až k pultu a mohou na nás naprskat cokoli,“ řekla Právu.

„Lékáren je dva a půl tisíce a ve většině dělají dva až tři lidi. A jak jeden onemocní, lékárna zavře. A systém začne kolabovat, protože nedáváme léky jen lidem, ale i do ordinací a nemocnic. Není o to o tom, že někdo nedostane paralen, ale léky, které potřebuje k přežití. Proto jsme s podivem přijali informaci, že jsme až někde na konci seznamu,“ dodala Bažantová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků