Hlavní obsah
 

Zdravá žena porodila císařským řezem, dítě jí na sále ukázali jen přes igelit

Doba koronavirová změnila v mnohých zemích i přístup k porodům. Nejen u nás po nějaký čas přestali být automatickou součástí u porodů otcové dětí, ale také se zavedla přímo na porodních sálech mnohá přísná hygienická opatření. Kromě nošení roušek některé porodnice omezují i bezprostřední kontakt čerstvě narozeného dítěte s jeho matkou. Stejně jako tomu bylo u Izraelky Cami.

 
Zdravá žena porodila císařským řezem, dítě jí na sále ukázali jen přes igelit

Cami neměla žádné zdravotní problémy, ani komplikace během těhotenství, přesto nemohla rodit přirozeně. Jediné řešení tak byl císařský řez. Obavy z koronavirové nákazy ale i do porodnic přinesly nová opatření.

V některých porodnicích tak například maminky i porodníci musí nosit roušky, zároveň je jim bráněno v přímém kontaktu s novorozenými dětmi bezprostředně po porodu. Přestože by se tak mělo dít především u pozitivně testovaných žen, někde k tomuto kroku přistupují i u zdravých žen.

Izraelka Cami rodila císařským řezem ve zdravotnickém centru Sourasky. Sama byla z koronavirové nákazy natolik vystrašená, že si sama přála mít na svých ústech i během porodu roušku. Císařský řez byl u ní proveden jen pod lokální anestezií, mohla tak i na obrazovce sledovat, jak probíhá porod a zároveň se bezprostředně po porodu potěšit i ze svého miminka.

Přestože za normálních okolností po porodu probíhá bonding, kdy děťátko porodníci položí mamince k prsu, nyní se maminka mohla na své dítě pouze podívat a dotknout se ho jen přes igelitovou podložku.

„Lékaři ani porodní asistentky obvykle nenosí u porodu roušky. Stejně tak u císařského řezu mohou ženy prožít bonding. Nyní se ale všichni snaží dítě ochránit před případnou nákazou,” upozorňuje profesor Yariv Yogev, ředitel porodnické a gynekologické kliniky Sourasky Medical Centrum.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků