Hlavní obsah
Římské Koloseum Foto: Profimedia.cz

Základní informace pro cestu a pobyt v Itálii

Itálie se stala prvním ohniskem pandemie koronaviru v Evropě a stále patří k nejhůře postiženým zemím na starém kontinentu. K 16. červnu tamní úřady evidovaly 237 290 nakažených, 34 371 mrtvých a 180 320 uzdravených. To dělá z Itálie sedmou nejpostiženější zemi světa. Znamená to zároveň také to, že tam stále není zcela bezpečné cestovat.

Římské Koloseum Foto: Profimedia.cz
Základní informace pro cestu a pobyt v Itálii

Těm, kdo se i přes určité riziko rozhodnou do Itálie cestovat, ve vstupu do země nikdo bránit nebude. Režim na hranicích je volný. Vyžadován není pobyt v karanténě ani předložení negativního testu na koronavirus. V různých částech země se ale mohou podmínky lišit, upozorňuje na svých stránkách ministerstvo zahraničí.

Některé regiony – v současnosti Sardinie a Apulie – vyžadují registraci. Aktuální informace jsou k dispozici v češtině ZDE.

Novara di Sicilia

Foto: Profimedia.cz

Po třech měsících izolace v Itálii od začátku června funguje pozemní i námořní hromadná doprava a cestování je již volně možné i mezi jednotlivými regiony. Letecké spojení s jednotlivými městy je obnovováno postupně během června. Aktuální informace najdete ZDE.

Za nenošení roušky pokuta až 500 eur

Při pohybu na veřejnosti je v Itálii nutné zachovávat povinný odstup nejméně metr a platí i povinnost zahalování nosu a úst ve vnitřních prostorách. Za nenošení roušky nebo jiné textilní bariéry hrozí v Itálii vysoké pokuty ve výši 400 až 500 eur, tedy v přepočtu kolem 13 tisíc korun.

Kontakt na Velvyslanectví ČR v Římě:
Telefonní čísla: 0039 0636095739, 0636095741, 0636095745.
Email: consulate_rome@mzv.cz
Informace Ministerstva zahraničních věcí ČR k Itálii a podmínkám vstupu do země

Vstupy do památek s omezením

Itálie začala s uvolňováním koronavirových opatření už před několika týdny. Znamená to mimo jiné, že se začaly opět otevírat i pamětihodnosti, které byly kvůli epidemii zhruba tři měsíce zavřené. V běžné otevírací době jsou přístupné například Pompeje, šikmá věž v Pise nebo římské Koloseum.

Vzhledem ke stále velké rizikovosti a rozsahu epidemie však platí v památkách nejrůznější omezení. Pompeje například trasy prohlídek otevíraly postupně, do Kolosea je podmínkou rezervace předem a šikmá věž nastavila limity návštěvníků, kteří mohou ve slavné zvonici v jednu chvíli být.

Pozemské peklo či jinak též pláž v Rimini

Foto: Profimedia.cz

Z hlediska rizikovosti se pro případnou návštěvu zdá nejvhodnější samotný sever Itálie, region Tridentsko-Horní Adiže, kam patří provincie Trentino a Jižní Tyrolsko – oblasti oblíbené mezi Čechy zejména díky lyžařským střediskům. Národní parky v Dolomitech jsou běžně přístupné, a přece jen v nich zřejmě nebude hlava na hlavě jako ve městech. Ačkoli ani Benátky během letošní sezony neočekávají vyloženě nával. Po otevření kaváren a restaurací před několika týdny město zelo absolutní prázdnotou.

Omezení čekají turisty také na plážích. Provozovatelé se snaží vyřešit palčivý problém sociálního distancování. Ubyde tedy lehátek a slunečníků, aby se vytvořily větší rozestupy. To stejné platí i pro mnohé plážové restaurace a kluby se nemusejí otevřít vůbec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků