Hlavní obsah
 

Video zachycuje íránskou márnici plnou těl, autora zatkli

V Íránu zadrželi muže, který zveřejnil záběry z márnice plné těl v pytlích, uvedla ve středu agentura AP. Snímky pocházejí z pondělí a zachycují márnici v Kómu, těla patří podle autora obětem koronaviru. Video naznačuje, že v zemi je mnohem více obětí nemoci, než úřady uvádějí. Země přiznala ve čtvrtek 3513 nakažených a 107 mrtvých. V zemi budou až do 20. března zavřené školy, úřady chtějí také bránit lidem cestovat mezi velkými městy.

 
Video zachycuje íránskou márnici plnou těl, autora zatkli

Dlouhé záběry těl na nosítkách, na podlaze či stolech doprovázejí slova autora.

„Ve jména boha, tady je márnice na hřbitově Behešta E. Masumeha v pondělí 12. esfandu (poslední měsíc v íránském kalendáři) 1398. Příprava mrtvých těl, která vidíte, začala ráno, ale protože je jich tolik, nebyla ukončena. Jsou tu těla, která je potřeba ještě omýt. Naneštěstí jsou v této místnosti samá těla infikovaná koronavirem a leží tu i pět nebo šest dní,” říká hlas.

Autor videa byl zatčen, uvedla agentura AP: „Poté co bylo video zveřejněno, byla osoba (která je natočila) zatčena na základě rozhodnutí kanceláře prokurátora,“ uvedl zástupce prokurátora v Kómu Hamzeh Zare.

Kóm je z íránských měst epidemií koronaviru postižen nejvíce. Z tohoto svatého šíitského města se také rozšířil do dalších oblastí Íránu, ale i do Libanonu, Kanady, Bahrajnu či Iráku.

Íránec připravuje dezinfekční roztok, který se bude rozstřikovat v teheránských ulicích.

Foto: Wana News Agency, Reuters

Správce hřbitova Ali Ramezani vysvětloval to, proč se těla v márnici hromadí a nepohřbívají se podle islámských zvyklostí do druhého dne, přáním rodin.

„Některé rodiny chtěly odložit pohřeb o jeden nebo dva dny, než se udělají testy na koronavirus a budou známé jejich výsledky. Když jsou výsledky testů negativní, není potřeba je pohřbívat podle nařízení pro oběti koronaviru a rodiny mohou dostat těla blízkých a pohřbít je, kde chtějí,“ uvedl.

Video podporuje spekulace, že Írán neříká pravdu o počtu obětí a rozsahu epidemie SARS-CoV-2. Podle vyjádření hlavního chirurga v íránském Isfahánu Behrúze Kalidariho by mohlo mít virus až 12 000 lidí, kteří o něm nevědí. Perská redakce BBC uvádí, že obětí v zemi může být až 2000.

Opatření proti šíření nemoci

Írán ve čtvrtek přistoupil k razantním opatřením proti šíření koronaviru. Na silnicích mezi velkými městy se zřizují kontrolní stanoviště, aby se zabránilo cestování mezi městy.

Dezinfekce semaforu v Teheránu.

Foto: Vahid Salemi, ČTK/AP

„Lidé by neměli uvažovat o možnosti cestovat. Měli by zůstat doma a brát naše varování vážně,” řekl ve čtvrtek ministr zdravotnictví Saíd Namaki. Uvedl také, že školy a univerzity v zemi budou zavřené až do konce perského roku, který připadá na 20. březen. Zrušené jsou i páteční modlitby.

Namaki také zmínil některá další opatření a doporučení, jak se mohou lidé chránit. Na benzinových pumpách by třeba neměli řidiči tankovat sami, ale měli by zůstat ve vozidle a nechat se obsloužit. Lidé by také měli omezit používání papírových peněz, uvedla perská pobočka Radia Svoboda Farda.

V zemi běží 24 hodin denně továrny na výrobu dezinfekce i ochranných pomůcek, jichž se nedostává. Tento týden byla spuštěna nová továrna v Isfahánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků