Hlavní obsah
Prázdné stockholmské letiště Foto: Tt News Agency, Reuters

Vědci vzkazují švédské vládě: zastavte šílenou ruskou ruletu

Ve Švédsku sílí podle listu Ther Guardian kritika vlády za její laxní přístup k epidemii koronaviru. V zemi je 2526 případu a 44 mrtvých.

Prázdné stockholmské letiště Foto: Tt News Agency, Reuters
Vědci vzkazují švédské vládě: zastavte šílenou ruskou ruletu

V neděli vyzýval premiér Stefan Löfven Švédy k zodpovědnosti za boj s epidemií. Nevyhlásil však žádná nová omezení. Naopak na ně apeloval, ať si dál kupují jídlo v místních restauracích, a podpoří tak podnikání.

Carl Johan Sonesson, politik ze Skåne, tvrdil, že Švédové mají chránit starší a ohrožené lidi, ale jinak mají „konzumovat, jíst venku, bavit se“ a „myslet na malé firmy“.

Vládní strategie zaměřená na získání „kolektivní imunity“ je podle matematika a statistika Marcuse Carlssona z univerzity v Lundu jen „šíleným experimentem s deseti miliony lidí“. „Jsme jediná země na světě, která nedělá vše, aby omezila nákazu. To je ruská ruleta,“ řekl virolog Fredrik Elgh z univerzity v Umeå.

Vědci obecně příliš nedoporučují přístup „zmírňování“ epidemie, tedy izolaci jen starých a nemocných s tím, že si zbytek populace vybuduje proti koronaviru onu kolektivní imunitu. To by podle nich vedlo k příliš velkým ztrátám na životech. Takovou politiku zastávala v boji s koronavirem i Velká Británie, než si to rozmyslela.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků