Hlavní obsah
Okolí Hagie Sofie je prázdné Foto: Mehmet Guzel, ČTK/AP

Turecko je po USA a Evropě nejvíce postižené pandemií

V Turecku v neděli stoupl počet nakažených novým koronavirem SARS-CoV-2 o 3977 na 86 306. Země tak předstihla Čínu i Írán a mimo USA a Evropu je nejvíce postižena nemocí covid-19. Množství obětí stouplo o 127 na 2017.

Okolí Hagie Sofie je prázdné Foto: Mehmet Guzel, ČTK/AP
Turecko je po USA a Evropě nejvíce postižené pandemií

Turecko je co do počtu případů sedmou nejvíce postiženou zemí covid-19 po USA, Španělsku, Itálii, Francii, Německu a Velké Británii. Za sebou nechalo Čínu s 83 805 nakaženými i Írán s 82 211, plyne z údajů univerzity Johnse Hopkinse, i když v případě Íránu se oficiální čísla považují za notně podhodnocená.

Na JIP leží v Turecku 1922 nemocných, intubovaných jich je 1031, uvedl podle listu Hurriyet ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. V zemi se nově uzdravilo 11 976 nemocných. Zmínil, že v zemi už bylo provedeno 634 277 testů.

Koca varoval, že vrchol epidemie se v zemi dá čekat za týden až deset dní a po dvou až třech týdnech začne počet případů klesat.

Prázdná silnice na istanbulské letiště

Foto: Mehmet Guzel, ČTK/AP

Už v sobotu bylo prodlouženo uzavření hranic o dalších 15 dní do 3. května. Uvolnění omezení by mohlo přijít v době konce ramadánu mezi 23 až 26 květnem.

Po vrcholu epidemie se zřejmě omezí zákazy vycházení jen na víkendy. Problémem je, že je lidé nedodržují.

Komplikací bude, že epidemie bude vrcholit v různých oblastech Turecka v různou dobu, Istanbul je zřejmě už u vrcholu, zatímco Izmir a Ankara to mají teprve před sebou.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků