Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s rouškou Foto: Petr Horník, Právo

Soud řešil formu, hledáme řešení, jak vyhovět, tvrdí Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je třeba zachovat současná opatření, a resort proto bude hledat řešení, jak vyhovět soudu, který ve čtvrtek omezení pohybu i maloobchodu a služeb zrušil. Podle ministra řešil soud zejména formální stránku přijatých opatření.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s rouškou Foto: Petr Horník, Právo
Soud řešil formu, hledáme řešení, jak vyhovět, tvrdí Vojtěch

„Budeme hledat takové řešení, abychom vyhověli soudu, a současně jsme zachovali opatření, která jsou z epidemiologického hlediska klíčová pro zamezení šíření epidemie, a nadále jsme pokračovali v jejich postupném uvolňování dle nastíněného plánu,” uvedl ministr.

Smysl mimořádných opatření je podle něj jasný. „Chceme ochránit naše občany před epidemií, to je neoddiskutovatelné. A na číslech vidíme, že opatření zafungovala,” dodal.

Městský soud v Praze podle něj řešil zejména formu, jakou byla přijata. Jedná se o právní diskusi. Nyní rozhodnutí soudu podrobně analyzujeme, dodal Vojtěch.

Soud mimo jiné konstatoval, že i v mimořádné situaci je nezbytné ctít principy právního státu. Vláda podle něj měla opatření vydat v režimu krizového zákona, podle něhož mají podnikatelé nárok na odškodnění, nikoliv delegovat rozhodovací pravomoc na ministerstvo zdravotnictví.

Na základě pravomocného verdiktu přestanou opatření platit 27. dubna. Do té doby má vláda čas na nápravu.

Rozvolňování opatření v Evropě

Foto: Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků