Hlavní obsah
Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Vít Šimánek, ČTK

Pro Čechy uvízlé v zahraničí vysílá ministerstvo zahraničí autobusy

Ministerstvo zahraničí vyšle autobusy pro Čechy, kteří uvízli kvůli opatřením proti šíření koronaviru v evropských zemích. První autobus odjel v sobotu do německého Frankfurtu nad Mohanem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Vít Šimánek, ČTK
Pro Čechy uvízlé v zahraničí vysílá ministerstvo zahraničí autobusy

„Už dnes (v sobotu) po poledni jsme vyslali autobus pro asi čtyři desítky Čechů, kteří uvízli na letišti v německém Frankfurtu. Spolupracujeme s hasiči, když to ale bude nutné, uvolníme peníze i na komerční pronájem dopravních prostředků,“ sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Další autobusy by měly následovat do Vídně a Mnichova, kam přilétá nejvíce komerčních letů. Pro všechny Čechy, kteří přijedou, bude platit povinná 14denní karanténa.

Výjimka ze zákazu vycestování pro příbuzné

Ministerstvo zároveň vyjednalo výjimku ze zákazu vycestování pro ty, kteří pojedou vyzvednout své rodinné příslušníky na evropská mezinárodní letiště, například právě do Vídně, Mnichova či Frankfurtu.

„Odjezd bude možný na základě předložení kopie palubní vstupenky,“ vysvětlil ministr.

Zastupitelské úřady ČR v zahraničí budou také v nejbližších dnech vypracovávat seznamy českých občanů, kteří se ocitnou v podobných potížích. „Apeluji ale na všechny, kteří mají alternativy, jak se dostat do Česka, ať je využijí,“ dodal Petříček.

S takovými žádostmi se na české ambasády a konzuláty obracejí jak cestovatelé, tak studenti zahraničního programu Erasmus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků