Hlavní obsah
 

Aktualizovaný semafor: Situace v Praze se zhoršila, zelených je 10 okresů

Hygienici v pátek aktualizovali tzv. koronavirový semafor. Jediným okresem, který svítí oranžově, tedy odkazuje na počátek komunitního přenosu, je stále Praha, kde se situace zhoršila. Od 9. září tam začnou platit nová opatření.

 
Aktualizovaný semafor: Situace v Praze se zhoršila, zelených je 10 okresů

Do zeleného stupně se nově zařadily okresy Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko.

V Praze budou od 9. září povinné roušky v obchodech a nákupních centrech a od pondělí 14. září také ve společných prostorách škol.

V ostatních okresech, které jsou zelené, žádná nová opatření platit nezačnou.

Pravidelné tiskové konference k semaforu vede většinou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) společně s hlavní českou hygieničkou Jarmilou Rážovou. To však nyní není možné, protože Vojtěch je v domácí izolaci a Rážová je kvůli pozitivnímu testu na covid v povinné karanténě. Proto semafor představila šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

Aby se již nemusela omezovat celá Česká republika, přišel resort zdravotnictví s tzv. covidovým semaforem, který má čtyři stupně, a na každý z nich jsou navázána určitá opatření.

Nejlehčí stupeň, bílý, značí nulové či zanedbatelné riziko nákazy, v zelených okresech se objevují sporadické případy nákazy a lokální ohniska. Žlutá barva značí počínající komunitní přenos a červená narůstající či pokračující komunitní přenos nákazy.

V ČR se ve čtvrtek nákaza potvrdila u 680 lidí, což představuje nový denní rekord, uvedlo ministerstvo zdravotnictví po čtvrteční půlnoci. Ve středu přibylo 649 případů a v úterý 504.

Česká republika má v těchto dnech nejvyšší tempo nákazy koronavirem ze sousedních zemí. Aktuálně nemocných je 7196 lidí.

Podle pátečních údajů je hospitalizováno 177 nakažených, přičemž v těžkém stavu je 40 z nich, za měsíc se jejich počet zdvojnásobil. Od počátku epidemie v březnu se v ČR nakazilo covidem 26 452 osob, z nichž 426 zemřelo.

Koronavirový semafor

Foto: ministerstvo zdravotnictví

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků