Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Polák uvízl čtyři dny na pražském letišti, nechtěli ho vpustit do Česka

Návrat do vlasti se zkomplikoval Polákovi Pawlu Jurskému, který byl nucen strávit čtyři dny v tranzitní zóně na pražském letišti Václava Havla. Po příletu z Nizozemska chtěl pokračovat domů, ale nebylo mu umožněno vstoupit na naše území. České instituce se podle muže, kterého si nakonec na letišti vyzvedl konzul ambasády, odvolávaly jedna na druhou.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Polák uvízl čtyři dny na pražském letišti, nechtěli ho vpustit do Česka

Podle Jurského přitom žádný konkrétní důvod neuvedly. „Imigrační policie se odvolávala na ministerstvo vnitra, to zase na imigrační policii,” řekl.

Cizinecká policie situaci odmítla komentovat s odkazem na obecné nařízení o ochraně osobních údajů. „Jakékoliv informace o konkrétních cestujících nemohou být vzhledem k GDPR sdělovány,” sdělila mluvčí Renata Grecmanová.

Úřady o cestě věděly, zasáhnout musela ambasáda

Muž upozornil také na to, že polské velvyslanectví o jeho cestě informovalo české úřady v diplomatické nótě, což kvůli epidemii koronaviru vyžaduje nařízení vlády pro občany EU, kteří tranzitují přes Česko na cestě domů. „Všichni úředníci si toto opatření kontrolovali a vládní nařízení hovoří velmi jednoznačně. A přesto jsem na letišti zůstal,” uvedl Jurski.

Po čtyřech dnech se situaci podařilo vyřešit polské ambasádě. „Polský konzul dnes cestovatele vyzvedl na letišti,” sdělil ve čtvrtek Artur Lukiańczuk z velvyslanectví. Podrobnosti o tom, co přispělo k řešení případu, ambasáda ani Jurski neuvedli.

Jurski uvedl, že po dobu jeho nuceného pobytu na letišti mu tamní zaměstnanci zajistili možnost přespání. Ohledně jídla a pití byl odkázaný na automaty v tranzitním prostoru.

Česko kvůli epidemii koronaviru výrazně omezilo možnost vstupu do země. Přijíždět mohou cizinci, kteří v zemi mají trvalý nebo přechodný pobyt, nebo rodinní příslušníci občanů ČR a EU žijících na českém území. Výjimka platí pro občany EU, kteří přijíždějí za účelem práce nebo podnikání na dobu kratší než 72 hodin, pro studenty nebo pro pracovníky mezinárodní dopravy. Speciální ustanovení platí pro cizince, kteří se přes Česko vracejí do vlasti.

Nizozemsko je jednou z mála zemí, s nimiž momentálně funguje pravidelné letecké spojení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků