Hlavní obsah
Zkoumání vzorků kvůli nákaze koronavirem Foto: Audrey McAvoy, ČTK/AP

Ošetřovatelka domova pro seniory v Ostravě má koronavirus

Nemoc COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus, má i ošetřovatelka v Domově seniorů Iris v Ostravě v Mariánských Horách. Informaci zveřejnil na Twitteru ostravský primátor Tomáš Macura (ANO), vzápětí ji potvrdil i ředitel městského zařízení Michal Mariánek.

Zkoumání vzorků kvůli nákaze koronavirem Foto: Audrey McAvoy, ČTK/AP
Ošetřovatelka domova pro seniory v Ostravě má koronavirus

„Bohužel máme pozitivní nález u pracovnice přímé péče Domova pro seniory Iris v Ostravě. Pracovala minulý týden na oddělení s 25 klienty. Ona i pracovníci, se kterými přišla do kontaktu, jsou v karanténě. Postupujeme podle připraveného krizového plánu v součinnosti s KHS,“ uvedl primátor na Twitteru.

Mariánek dodal, že o pozitivním nálezu se dozvěděl v pondělí večer. „Jde o zaměstnankyni, která pracuje v přímé péči. Je to ošetřovatelka. Minulý týden byla v práci, neměla žádné příznaky, nic jí nebylo. V sobotu volala své nadřízené, že jí není dobře, a tak jsme se domluvili, ať jde k lékaři. A výsledek byl takový, že jsme se včera večer dozvěděli, že je pozitivní,“ popsal v úterý dopoledne s tím, že momentálně jsou v domově odběrové sanitky.

„Odběry se provádějí asi u 50 klientů ze dvou oddělení a u téměř 30 zaměstnanců,“ nastínil ředitel.

Předpokládá, že výsledky testů bude znát odpoledne nebo až večer. Doufám, že nikdo další nákazu nemá. Od 16. března měříme klientům dvakrát denně teploty, zaměstnancům u vstupu, takže věřím, že pokud nebude výsledek dobrý, že to alespoň nebude nijak rozsáhlé,“ sdělil Mariánek.

Podle něj nyní bude klíčové zajistit domov se 104 klienty personálně. „Personál nám chybět bude, to už víme teď. Jsme ve spojení s městem i krajem, budeme potřebovat personálně posílit, ale čekáme na výsledek odběrů, ten bude rozhodující,“ upozornil a dodal, že už nyní přešel domov na ten nejúspornější krizový scénář, co se týká personálu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků