Hlavní obsah
 

Na VUT vymysleli, jak vyrábět široce dostupné respirátory

V laboratoři bioplastů na Fakultě chemické Vysokého učení technického (FCH VUT) v Brně vznikl koncept jednoduchého respirátoru, který by mělo jít vyrábět levnou technologií jako třeba plastové nápojové kelímky. Metoda tzv. vakuového termoformingu umožní masovou výrobu a dostupnost pro složky záchranného systému i pro běžné obyvatele. Nyní se hledá firma, která by měla o výrobu zájem.

 
Na VUT vymysleli, jak vyrábět široce dostupné respirátory

S nápadem výroby polomasky technologií vakuového termoformingu začal pracovat v březnu Radek Přikryl z Ústavu chemie materiálů FCH VUT.

„V situaci, kdy nebyly ochranné prostředky, jsme chtěli primárně zkusit vybavit VUT z něčeho dostupného. Když v tu chvíli zrovna držíte plastový kelímek v ruce, napadne vás ledacos. Komerčních řešení je spousta, ale žádné v tu chvíli nebylo dosažitelné,“ vysvětlil.

Materiáloví inženýři se proto obrátili na kolegy z Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství (FSI) VUT a společně se pustili do vývoje designu respirátoru.

Model nového dostupného respirátoru

Foto: FCH VUT

„Zkušenosti s parametrickým 3D modelováním, tvorbou výrobních dat i s ergonomií masek vyvíjených paralelně pro 3D tisk umožnily za tři týdny vyrobit formy pro vakuové formování plastů a funkční prototyp polomasky,“ popsal David Paloušek z Ústavu konstruování FSI VUT.

Velmi lehký respirátor

Díky tomu, že jde o plastovou skořepinu, je tento respirátor podle Přikryla neuvěřitelně lehký a celkem poddajný, i s filtrem a gumičkami má méně než 25 gramů.

Pro srovnání: nejlehčí textilní respirátory mají hmotnost asi 10 gramů, ty s výměnnými filtry váží až desetkrát více.

Prototyp nového respirátoru

Foto: FCH VUT

„Navíc je náš respirátor koncipován tak, aby měl lehce vyměnitelný textilní filtr. Kvalita filtru pak určí stupeň ochrany. Může se využít lokálně dostupný filtrační materiál. Materiál samotné masky je omyvatelný a dezinfikovatelný alkoholovými dezinfekčními prostředky,“ dodal Přikryl.

Varianta rozložitelná v přírodě

Respirátor pro složky záchranného systému i běžnou veřejnost je testovaný s filtračními textiliemi pro třídu FFP1 a 2. Pokud je správně nasazen, je podle brněnské technické školy veškerý vzduch nádechu i výdechu filtrován.

„Začali jsme pracovat také na vývoji těchto masek z materiálů, které mohou být rozložitelné v přírodě. To je důležité zejména pro případné využití v některých rozvojových zemích, kde není úplně dořešen sběr a recyklace plastového odpadu. Takové materiály nám na míru vyvíjí společnost PANARA Nitra spolu s kolegy z Fakulty chemické a potravinářské technologie STU Bratislava,“ uvedl Přikryl.

Formy na respirátor

Foto: FCH VUT

Na VUT aktuálně disponují prvními funkčními prototypy jedné základní velikosti, které předávají na další testování.

„Chceme tento koncept výroby levných respirátorů nabídnout firmám, které s vakuovým termoformingem pracují. Společně s vhodným investorem bychom rádi provedli zhodnocení reálného využití v praxi,“ uzavřel Přikryl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků